बहिनीले किन त्यसरी बाटो बिराइन् ? - Jana Aastha News Online Jana Aastha News Online
१७ श्रावण २०७८, आईतवार

बहिनीले किन त्यसरी बाटो बिराइन् ?‘अमेरिकाबाट आएकी छोरी सोझै अदालत’ शीर्षकमा गतसाता प्रकाशित समाचारमा उल्लेखित ‘छोरा’ हामी नै हौँ । बुबा पूर्वयातायात सचिव मुक्तिप्रसाद र आमा कृष्णदेवी काफ्लेको निधन भएपछि हाम्री बहिनी आरती अधिकारीले आफ्नो नाममा आउनुपर्ने बैंकमा रहेको रकम र अंशबण्डा हुँदा जिउनी बापतको पाँच लाखमा दावी गरेकी छन् ।

बहिनी पनि हामीजस्तै बुबा–आमाकी सन्तान हुन् । उनले मागे पनि, नमागे पनि हामीले बहिनीका नाताले र बुबा–आमाको छोरीका नाताले दिनुपर्ने कुराहरु, गर्नुपर्ने सबै कर्तव्य गर्नैपर्छ । हामी त्यसो गर्न तत्पर छौँ । तर, उनी एकाएक अदालत गइन् । घरमै सोधखोज गरेर पाइने रकमहरु बैंक–बैंकमा पुगेर सोधखोज गर्न थालिन् । अनि, नितान्तै घरायसी मामिलालाई मिडियाबाजी गराएर समाजमा अनावश्यक चासोको विषय बनाइन् । उनले हक खोज्न पाउने कानुनी अधिकारको हामी सम्मान गर्छौं । नखोसिएको वा हरण नगरिएको अधिकार खोज्न अदालत गइरहनुपर्ने थिएन । तसर्थ, उक्त समाचार पढ्ने पाठकहरुलाई हामी स्पष्ट पार्न चाहन्छौँ कि, मुद्दामा भनिएजस्तो वा समाजमा चर्चामा ल्याइएजस्तो स्थिति होइन ।

हामीले बहिनीलाई बुबाको पैसाबाट २५–३० लाख दिन्छौँ भनेका हौँ । उनी अमेरिकामै बसिन् । त्यसबेला नेपाल आएको भए दिइन्थ्यो । त्यसमाथि २५–३० लाख नभएर समस्यामा पर्ने पनि हैनन्, आफैँमा अर्बपति हुन् । त्यसमाथि उनको मुद्दा नै न्याय, कानुनसंगत छैन । तर, यसो भनेर हामीले आफ्नी चेलीलाई बेवास्ता गर्ने, दिनुपर्ने हक–अधिकार नदिने भन्ने कुरा रहँदैन । उनी हरेक बैंक–बैंकमा गएर म्यानेजरहरुलाई तर्साउने गर्न थालिन् । बैंकहरुले ३५ दिने म्याद निकालेपछि मेरो र भाइको नाममा रहेको खातामा पैसा हालिदियो । फेरि बैंकहरुमा झगडा गर्न गइन् । हाम्रो व्यक्तिगत खाता पनि रोक्का छ । मैले वकिल राखेँ ।

उनले बुबा–आमालाई हेरेँ भनेकी छन् । आफ्ना बुबा–आमालाई कसले हेर्दैन र ? तर, उनी आफैँ हजुरआमा भएर अमेरिकामा बसेकी छन्, ३५ वर्षदेखि । दोहोरो नागरिकता छ । आफैँ अर्बपति छन् । बुबाले दिनुपर्ने जति दिइसक्नुभएको थियो । त्यसमा पनि केही छैन, अझै ६ महिनाको काम बाँकी छ, वर्षान्त बाँकी छ । मैले भनेँ, ‘तिमीहरु पुच्छर हल्लाएर अमेरिका गइहाल्छौ । गर्ने छोरा त मैँ हुँ । भाइ पनि अष्ट्रेलिया गइहाल्छ । सम्पत्ति भनेर ऊ बसेको छैन ।’ तर, उनलाई दिन्छु भन्दा पनि अदालत जाुनपर्ने बाध्यता मीरा ढुंगानासहितका महिला अभियन्ताले सिर्जना गराएको सुन्नमा आएको छ । मीराजीहरुले अपुताली हक स्थापित गर्छु भन्दा हामी पीडित भएका छौँ ।

– क्याप्टेन शेखर काफ्ले (बुद्ध एयर), ताहाचल, काठमाडौं

Tags :

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

एमसीसीको विरोधमा भोलि दिउँसो भरतपुरको चौबीसकोठीमा जुलुस र धर्ना हुने
जन्मजात आरक्षण आवश्यकता हो कि अधिकार ?
नेवार वस्ती जोगाउन फास्ट ट्र्याक खारेज ?
सिन्धुपाल्चोकको सौन्दर्यमा प्रकृतिको शत्रुता
 झम्सीखेल, ठाडोढुंगा, सानेपा, ललितपुर
+977 15541552 (Jana Aastha Weekly)
+977 15522551 (janaaastha.com)
[email protected]
POST BOX NUMBER: 6630
सूचना विभाग दर्ता नं. ८१४/२०७४/७५
आस्था प्रकाशन प्रालिको निम्ति
  अध्यक्ष : किशोर श्रेष्ठ
  सम्पादक : राजेन्द्र प्रसाद रिमाल
  प्रबन्ध सम्पादक : राजेन्द्र स्थापित
  कानूनी सल्लाहकार : बोर्णबहादुर कार्की
महत्वपूर्ण लिङ्कहरू
  • गृह पृष्ठ
  • हाम्रो बारेमा
  • युनिकोड
  • विज्ञापन
  • ई-पेपर
  • सम्पर्क
Add