दलहरू केन्द्रीय सदस्य उत्पादन गर्ने कारखाना मात्र हुन् ? - Jana Aastha News Online Jana Aastha News Online
१७ श्रावण २०७८, आईतवार

दलहरू केन्द्रीय सदस्य उत्पादन गर्ने कारखाना मात्र हुन् ?तत्कालीन नेकपा माओवादीमा अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले प्रयोग गरेको केन्द्रीय सदस्यको व्यवस्था र प्रबन्ध नेपाली राजनीतिकै अनौठो र नौलो प्रयोग थियो । ३९९ सदस्यीय केन्द्रीय सदस्यबाट थालिएको यात्रा ४९९, ८९९, ९९९, हुँदै ३९९९ सम्म पुगेको थियो । त्यतिले पनि पुगेन र आफू परिएन वा भइएन भन्नेको ताँती ठूलै थियो । त्यस प्रकारको सांगठानिक प्रबन्धले राजनीतिक उद्देश्य पूर्ति गर्न सफल भएन । निर्वाचनमा माओवादीको पराजय भयो । त्यो एकप्रकारले भन्नुपर्दा खराब तरिका, विधि र अनुभव थियो । धेरैलाई समेट्ने नाममा जति थपे पनि झन् बढी असन्तुष्टि हुने त्यो विधि गलत रहेछ भन्ने कुरा विगतको अनुभवले देखाएकै हो ।

हाम्रो समाज र संस्कारमा विवाहको बेला इष्टमित्र, साथीभाइ, छिमेकी, दल–संगठन आदि गर्दै मानिसलाई निमन्त्रणा गरिन्छ । अनुभवले के देखाएका छन् भने जति हामी निमन्त्रणा वितरणको दायरा फराकिलो बनाएर धेरैभन्दा धेरै मानिसलाई बोलाउँदै, जान्छौं थप मानिस र सम्बन्ध भएकाहरूको घेरा छुट्दै जान्छ । ‘मलाई त विवाहको निम्ता आयो, तलाईं नि ?’ भनी सोध्ने मानिसहरू बढ्दै–बढ्दै जान्छन् । फलानाको विवाह रे भन्ने हल्ला र सूचना फैलिने र छुट्नेहरूको घेरा झन् फराकिलो हुँदा रिसाउने दर झन् व्यापक बन्दै जान्छ । राजनीतिक दलमा धेरैलाई खुशी पार्न वितरण गरिने केन्द्रीय सदस्य पद माथि उल्लिखित विवाहको निमन्त्रणाजस्तै हो । फेरि पनि त्यही असफल तरिका किन अपनाइ“दैछ ?

४४१ सदस्य रहेको नेकपाबाट प्रधानमन्त्रीले ११९९ सदस्यीय केन्द्रीय समिति बनाएका छन् । आफूलाई सुझाव दिने र आलोचना पनि नगर्ने मानिस मनोनयन गर्न उहाँलाई कसैले रोके–छेकेको पनि छैन । नेपालको संविधान र कानुनमा राजनीतिक पार्टीमा यति नै सदस्य बनाउनुपर्ने बाध्यकारी नियम र प्रणाली केही छैन । फेरि भएकै संवैधानिक र कानुनी प्रबन्ध पनि कति पो लागू भएका छन् ? महिलालाई ३३ प्रतिशत कम्तीमा दिनुपर्ने कानुनी प्रावधानको हालत के छ ? संघीय सरकारको के कुरा, ९ जनाको तत्कालीन नेकपा सचिवालयमा महिला को थिइन् ?

नेपाली राजनीतिमा नेकपाले दुई अध्यक्षको अभ्यास गरेपछि राप्रपा र विवेकशीलले पनि त्यसको सिको गरेका छन् । नेकपाले गर्ने निर्णयले नेपाली समाज र राजनीतिमा प्रत्यक्ष–अप्रत्यक्ष प्रभाव पार्छ । प्रश्न हो– हामी कस्तो अभ्यास र संस्कार सिक्दै छौं र सिकाउन प्रेरित गरिरहेका छौं ?

एक जना सरकारी राजनीतिक नियुक्ति पाएका बुद्धिजीवीको फेसबुक वालमा ११९९ केन्द्रीय सदस्य हुँदा पनि फलाना–फलानालाई किन राखिएन ? भन्दै फोटोसहित असन्तुष्टि सार्वजनिक भएकै छ ।

सन् १९४९ अप्रिल २२ मा ४ जना संस्थापक सदस्य भएर खोलिएको हो, नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी । तत्कालीन नेकपा एमाले १ सय ५१ सदस्यबाट पनि चलाइएको थियो । नेपाली कांग्रेस पार्टी पनि २ सयभन्दा कम संख्यामै रहेको छ । सबैभन्दा धेरै जनसंख्या र करिब १० करोड सदस्य भएको चीनको कम्युनिष्ट पार्टी वा नेशनल पिपुल्स कंग्रेस जम्मा २९८७ जनाको मात्र रहेको छ । ३ करोड जनसंख्या र ८ लाख सदस्य भएको (भनिएको) त्यो पनि पार्टी फुटेपछि कति होला, मा ११९९ जनाको केन्द्रीय संगठन किन र केका लागि ? सवाल एउटा कुनै पार्टी वा दल र उसको अध्यक्षले जति मन लाग्छ उति बनायो भन्ने होइन ।

जनता र नागरिकले अपनत्वबोध र स्वीकार गर्न सकिने खालको निर्णय मात्र गर्नु र लागू हुनुपर्छ । आफूलाई कसैले रोक्न र छेक्न सक्दैन भन्ने तर्क र आधारलाई लिएर त्यस्ता पद वितरण गरिरहने हो भने विचार, मूल्य र प्रणाली स्थापित गर्न सहायक हुनुपर्ने मूलधारका ठूला राजनीतिक पार्टीले जनविश्वास गुमाउँदै जाने अवस्था हुन्छ । गणतन्त्रमा राजनीतिक पार्टी र त्यसमा पनि पटक–पटक जनअनुमोदित दल भनेका बलियो ढलानयुक्त घरको पिलरजस्तै हुन्छन् र हुन् । लोकतन्त्रको खम्बारुपी पार्टीको राजनीतिक क्रिया र कार्यशैली नै कमजोर र अविश्वासी भइदियो भने लोकतन्त्रको पिलर कस्तो होला ? लोकतन्त्र र गणतन्त्र कमजोर भइदियो र नागरिक अपनत्व कमजोर बन्न पुग्यो भने ११९९ त के ९९९९ कै बनाए पनि त्यसको औचित्य सावित गर्न सकिन्न । राजनीतिक पार्टी केन्द्रीय सदस्य उत्पादन गर्ने कारखाना मात्र अवश्य होइनन् । राजनीतिक पार्टी भनेको त आमनागरिकलाई वैचारिक, सैद्धान्तिक र राजनीतिक मूल्य र दर्शनबाट जोड्ने हो । तर, यहाँ ठीक उल्टो आधारभूत तहका कमिटी २५ सदस्यीय बन्नुपर्नेमा जिल्ला कमिटी नै २ सयदेखि ३ सयसम्मका बन्ने गरेका छन् । ‘आफ्नो पार्टी आफ्नो खुस, आफू अध्यक्ष आफ्नो छुट’ भन्ने तर्कले मात्र यसको उत्तर पुग्छ भन्ने लाग्दैन । त्यसो भनियो र सोचियो भने कुनै प्राइभेट कम्पनी र राजनीतिक दलमा खासै भिन्नता कति होला ?


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

जन्मजात आरक्षण आवश्यकता हो कि अधिकार ?
नेवार वस्ती जोगाउन फास्ट ट्र्याक खारेज ?
सिन्धुपाल्चोकको सौन्दर्यमा प्रकृतिको शत्रुता
मन्त्रीलाई स्वागत गर्दैमा रोकियो श्रीमानहरुको सरुवा
 झम्सीखेल, ठाडोढुंगा, सानेपा, ललितपुर
+977 15541552 (Jana Aastha Weekly)
+977 15522551 (janaaastha.com)
[email protected]
POST BOX NUMBER: 6630
सूचना विभाग दर्ता नं. ८१४/२०७४/७५
आस्था प्रकाशन प्रालिको निम्ति
  अध्यक्ष : किशोर श्रेष्ठ
  सम्पादक : राजेन्द्र प्रसाद रिमाल
  प्रबन्ध सम्पादक : राजेन्द्र स्थापित
  कानूनी सल्लाहकार : बोर्णबहादुर कार्की
महत्वपूर्ण लिङ्कहरू
  • गृह पृष्ठ
  • हाम्रो बारेमा
  • युनिकोड
  • विज्ञापन
  • ई-पेपर
  • सम्पर्क
Add