प्रचण्डलाई घाइते योध्दाको खुला पत्र « Jana Aastha News Online
Logo
६ माघ २०७८, बिहीबार
|  Thu Jan 20 2022

प्रचण्डलाई घाइते योध्दाको खुला पत्र

प्रकाशित मिति :  १९ असार २०७८, शनिबार १८:००


नेकपा माओवादी केन्द्र नयाँ सांगठनिक संरचनामा जाने बहस चलिरहेका बेला जनयुध्दका एक घाइतेले अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई खुलापत्र लेखेर केन्द्रीय समितिमा घाइते–अपाङ्गको प्रतिनिधित्व सुनिश्चित गर्न सुझाव दिएका छन् । माओवादी केन्द्रले पार्टीका कमिटीहरू बहुपदीय संरचनामा लैजाने र महिला,युवा, दलितलगायतको सहभागिता बढाउने तयारी गरिरहेका बेला प्रचण्डलाई घाइते कार्यकर्ताको यस्तो सुझाव आएको हो । माओवादीको प्रस्तावित नयाँ विधानमा सबै तहका कमिटीहरू समावेशी बनाउने उल्लेख छ । गत वैशाखमा पारित संशोधित विधानमा हरेक कमिटीमा ४० प्रतिशत महिला र २० प्रतिशत युवा सहभागिता सुनिश्चित गरिएको छ ।

वडादेखि केन्द्रसम्म कमिटीमा महिला,युवा,दलितको सहभागिता बढाउन विधानमा यस्तो व्यवस्था गरिएका बेला जनयुध्दका घाइते–अपाङ्गले पनि आफूलाई कमिटीमा समेट्न प्रचण्डलाई सुझाएका हुन् । त्यसो त माओवादीले इमेलमार्फत देशभरबाट कार्यकर्ता, शुभचिन्तकको सुझाव संकलन गरिरहेको छ । सिन्धुलीका सुरेन्द्रकुमार बम्जनले अध्यक्ष प्रचण्डलाई खुला पत्र लेख्दै अपाङ्ग घाइतेदेखि सहिद,बेपत्ता परिवार र पूर्वजनमुक्ति सेनाहरूलाई पनि केन्द्रीय समितिमा समेट्न सुझाव दिएका हुन् । उनले विभिन्न घटकमा विभाजित माओवादी शक्तिलाई एकीकृत गरेर शक्तिशाली पार्टी बनाउने दिशामा पहलकदमी लिनसमेत प्रचण्डको ध्यानाकर्षण गराएका छन् ।

यस्तो छ बम्जनले लेखेको पत्रः

म बाल्यकालदेखि नै तपाईंकै बिचारमा समाहित हुँदै माओवादी केन्द्रको एक कुशल र जुझारु कार्यकर्ताका रुपमा छु । बाँचुञ्जेल तपाईंकै मोर्चामा सहभागी हुनेसमेत प्रतिज्ञा गरेको छु र सक्रिय रुपमा अहिले पनि लागिरहेको छु । म हाल शारीरिक रुपमा अपाङ्ग भएपनि मानसिक रुपमा एकदमै सक्रिय छु,र पार्टीको साधारण सदस्य हुँ । तर,अहिलेसम्म कुनै पनि समितिमा आवद्ध भने छैन । पछिल्लो समय पार्टीमा राजनीतिक टकरावसँगै केही गडबड भइरहेको हामी सबैलाई थाहा नै छ । यसो हुनुमा बाहिरी परिस्थिति जति जिम्मेवार छ हामीभित्रका कमजोरीहरू पनि उत्तिकै जिम्मेवार छन् भन्ने लाग्छ । त्यसैले अब हामीले ती कमजोरी खोतल्नुपर्छ,र निर्मम समीक्षा गर्दै आन्दोलनलाई संगठित गर्नु जरुरी छ ।

राष्ट्रिय राजनीतिमा प्रभाव बढाउन पहिले पार्टी बलियो हुनुपर्छ भन्ने लागेको छ । त्यसैले सम्पूर्ण शक्ति पार्टी व्यवस्थापनमा केन्द्रित गरौँ । अध्यक्ष प्रचण्ड,पार्टीका कमिटीहरूमा युवाको प्रतिनिधित्व बढाउन तपाईंले जुन निर्णय गर्नुभयो त्यो असाध्यै सराहनीय छ । त्यसमा थप के सुझाव दिन चाहन्छु भने, अपाङ्ग–घाइतेदेखि सहिद,बेपत्ता परिवार र अयोग्य भनिएका पूर्वजनमुक्ति सेनाहरूसँग पनि छलफल गरेर उनीहरूको सहभागितालाई पनि सुनिश्चित गराउनुहोला । जनयुद्धको मूल शक्ति यही हो,यसैको शक्तिमा पार्टी बन्छ भन्ने मलाई विश्वास छ ।

साथै,विभिन्न समयमा टुटफुट र विभाजनका कारण छरिएर रहेका माओवादी घटकहरूसँग एकताको पहल पनि तपाईंले नै गर्नुपर्नेछ । माओवादी शक्ति एकताबद्ध भयो भने मात्र हाम्रो पुरानो शक्ति फर्काउन सकिन्छ । त्यसले राष्ट्रिय राजनीतिमा प्रभाव मात्र बढाउँदैन देश माओवादीमय पनि हुनेछ भन्नेमा मलाई पूर्ण विश्वास छ । क. प्रचण्डकै नेतृत्वमा फेरि एकपटक देशमा नयाँ छलाङ्सहित माओवादी पार्टी पुनर्संगठित भएर राज्यसत्तामा पुग्नेछ भन्ने आशा राख्दै यो सानो सुझाव लेखेको छु ।

सुरेन्द्रकुमार बम्जन (हाल अपाङ्ग), सिन्धुली घ्याङलेख गापा–१ अमले मोबाइल : ९८५११८९००६


प्रतिक्रिया दिनुहोस !