टोपबहादुरको यसरी एकपछि अर्को तरक्की « Jana Aastha News Online
Logo
८ माघ २०७८, शनिबार
|  Sat Jan 22 2022
Logo
८ माघ २०७८, शनिबार
|  Sat Jan 22 2022

टोपबहादुरको यसरी एकपछि अर्को तरक्की

प्रकाशित मिति :  २३ पुष २०७८, शुक्रबार १८:००


नेपालीमा एउटा उखान प्रचलित छ – नयाँ जोगीले धेरै खरानी घस्छ । माओवादी छोडेर भर्खर-भर्खर एमाले बनेका पूर्वमाओवादी नेताहरुमा यो उखान ठ्याक्कै मेल खान्छ ।

मन्त्रीको लोभमा भएभरका कार्यकर्ता माओवादीमै छोडेर एमालेमा मिसिएका रामबहादुर थापा,टोपबहादुर रायमाझी, लेखराज भट्टलगायतका नेताहरु अध्यक्ष केपी ओलीलाई रिझाएर चितवन महाधिवेशनबाट पदाधिकारीमा पुग्न सफल पनि भए ।

पचासौँ वर्ष एमालेमा लागेर कपाल फुलाएका पाका नेताहरुलाई पछि पार्दै हिजोका नवप्रवेशीहरुले ठूलो पद हात पार्नुको कारण उनीहरुमा विशेष क्षमता भएर होइन । अध्यक्ष ओलीको ‘इशारामा नाचेका’ कारण त्यो अवसर प्राप्त भएको स्वयं एमाले नेताहरु बताउँछन् ।

‘नयाँ जोगीले धेरै खरानी घस्छ भन्छन्, अहिले अध्यक्षलाई उहाँले गरेको प्रशँसा त्यस्तै हो’, एक नेताले भने, ‘तर उहाँको भर छैन कतिखेर कहाँ पुग्नुहुन्छ ।’

ओलीको प्रशँसामै आफ्नो राजनीतिक भविष्य सुरक्षित देख्ने पूर्वमाओवादी नेताहरुमध्ये पनि टोपबहादुर रायमाझी सबैभन्दा अगाडि छन् । सार्वजनिक मन्च भेट्ने बित्तिक्कै उनी ओलीको ‘चाकडी’ गर्न थालिहाल्छन् ।

रायमाझीले धेरै पटक सार्वजनिक रुपमै आफू विचार,सिद्धान्त र राजनीति मिलेर भन्दा पनि ओलीकै कारण एमालेमा लागेको बताइसकेका छन् । ओलीले देशको विकास र समृद्धिको लागि सही एजेण्डा बोकेकोले आफूहरू एमाले पार्टीभन्दा पनि ओलीको विचारको पछि लागेको उनको तर्क रहँदै आएको छ ।

हुँदाहुँदा अब रायमाझीले ओलीलाई मदन भण्डारीसँग तुलना गर्न थालेका छन् । पार्टीको जिल्ला अधिवेशन उद्घाटनका लागि गृहजिल्ला अर्घाखाँची पुगेका उनले एमालेले मार्गदर्शक सिद्धान्त मानेको जनताको बहुदलीय जनवाद (जबज) का प्रतिपादक भण्डारीलाई ओलीसंग तुलना गरेका हुन् ।

रायमाझीले धेरै व्यक्तिहरूले एमालेको नेतृत्व गरेका भए पनि मदन भण्डारी र केपी ओलीको मात्र चर्चा भएको भन्दै ओलीलाई भण्डारीसँग तुलना गरेका हुन् । ‘केपी ओली लामो समय जेल बस्नुभो,’नेता रामाझीले भने, ‘पछि जेलबाट निस्किए पनि मूल नेतृत्वमा रहनुभएन । तर,चर्चा कि मदन भण्डारीको छ कि केपी ओलीकै छ ।’

रायमाझीले प्रमुख प्रतिपक्षीका विरुध्द आम गठबन्धन बन्नु सत्ताधारीको हारको उपज भएको पनि बताए । कांग्रेस महाधिवेशनमा समेत ओलीको पक्षमा नाराबाजी भएको भन्दै रायमाझीले एमालेविरुद्ध चौतर्फी घेरावन्दी भए पनि आफूहरू ठीक ठाउँमा रहेको दाबी गरे ।

‘सत्तापक्षी पार्टीको अधिवेशन छ,’ नेता रायमाझीले भने, ‘तर चर्चा ओलीकै हुन्छ,भनेपछि देश एमालेकै वरिपरि घुमिरहेको छ ।’

हुन् त, पद प्राप्तिका लागि जस्तोसुकै सम्झौता गर्न पनि पछि नपर्ने रायमाझीमाथि आरोप छ । माओवादी शान्ति प्रक्रियामा आउँदाताका उनी त्यतिबेलाका नेता डा. बाबुराम भट्टराईको निकट थिए । भट्टराईको कोटाबाट पटक-पटक मन्त्री पनि बने । भट्टराईले माओवादी छोड्दा उनले पनि खुट्टा उचालिसकेका थिए पनि भनिन्छ । तर, प्रचण्डले मन्त्री बनाउने आश्वासन दिएपछि माओवादीमै बसेको त्यतिबेला चर्चा थियो । जे होस्, माओवादीमा पटक-पटक अवसर पाउने थोरै नेतामध्ये रायमाझी पनि एक हुन् ।

पछिल्लो समय रायमाझी एमालेमा लाग्नुको पछाडि पनि मन्त्री पद नै जोडिएको छ । तत्कालीन नेकपामा प्रचण्ड-माधव र ओली दुई समूहबीच संघर्ष उत्कर्षमा पुग्दा उनी लामो समय तटस्थ बसेका थिए । प्रतिनिधिसभा विघटनपछि नेकपामा आएको विभाजनमा आफ्नो समूहको क्षति रोक्न ओलीले मन्त्री बाँडेपछि मात्रै रायमाझीसहित लेखराज भट्ट,मणि थापा,प्रभु साहलगायतका पूर्वमाओवादी नेताहरु एमालेमा जाने निधोमा पुगेका थिए ।

त्यसैले होला,एमालेकै कतिपय पुराना नेताहरुले अहिले पनि रायमाझीको भर गरेका छैनन् । ‘नयाँ जोगीले धेरै खरानी घस्छ भन्छन्, अहिले अध्यक्षलाई उहाँले गरेको प्रशँसा त्यस्तै हो’, एक नेताले भने, ‘तर उहाँको भर छैन कतिखेर कहाँ पुग्नुहुन्छ ।’


प्रतिक्रिया दिनुहोस !