​काजीलाई यसपालि धेरै कष्ट « Jana Aastha News Online
Logo
१३ असार २०७९, सोमबार
|  Mon Jun 27 2022
Logo
१३ असार २०७९, सोमबार
|  Mon Jun 27 2022

​काजीलाई यसपालि धेरै कष्ट

प्रकाशित मिति :  १९ कार्तिक २०७४, आईतवार १४:१६


०४६ सालको पहिलो जनआन्दोलनपछिको प्रजातन्त्र पुनःस्थापना संसदीय निर्वाचनमा धनकुटामा आफ्नो वर्चस्व राख्दै आएको राप्रपा प्रजातान्त्रिकबाट यसपटक पनि हालका उद्योगमन्त्री सुनीलबहादुर थापा लोकतान्त्रिक गठबन्धनबाट गृहजिल्ला धनकुटाबाट चुनाव लड्दै छन् ।

०५६ सालको निर्वाचनमा थापाका बुबा पूर्वप्रधानमन्त्री स्वर्गीय सूर्यबहादुर थापाले तत्कालीन धनकुटा क्षेत्र २ बाट अत्यधिक मतान्तर विजयी भएका थिए भने ०६४ सालको पहिलो संविधानसभा निर्वाचनमा अत्यधिक मतान्तरले पराजित भएका थिए । मन्त्री थापाले ०७० सालको दोस्रो संविधानसभा निर्वाचनमा आफ्ना प्रतिद्वन्द्वीलाई थोरै मतान्तरले पराजित गर्दै थापा हाल दोस्रोपटक मन्त्री बनेका छन् । ०७० सालमै उनका प्रतिद्वन्द्वीसमेत रहेका हालका एमाले अध्यक्ष राजेन्द्र राई वाम गठबन्धनबाट चुनावी मैदान जाने लगभग निश्चित भएको छ । 

प्रतिनिधिसभा र संविधानसभा सदस्य निर्वाचनका लागि पहिले दुईवटा निर्वाचन क्षेत्र रहेको धनकुटामा अहिले एउटा मात्र निर्वाचन क्षेत्र भएको छ । यसपटक धनकुटाबाट चुनाव जित्न भने लोकतान्त्रिक गठबन्धनलाई सहज छैन । स्थानीय तह निर्वाचनकै आधारमा मतदान हुने भए एमाले र माओवादीको चुनावी गठबन्धन वाम गठबन्धनपछि लोकतान्त्रिक गठबन्धनको स्थिति पहिलेभन्दा धेरै कमजोर देखिन्छ । 
गत असार १४ गते सम्पन्न भएको स्थानीय तह निर्वाचनको परिणाम हेर्ने हो भने थापालाई चुनाव जित्न यसपटक धेरै नै कठिन देखिन्छ । तर, नेताको व्यक्तिगत प्रभावले स्थानीय तह निर्वाचनको भन्दा जनमत परिवर्तन हुन पनि सक्छ । वाम गठबन्धन पछि धनकुटामा थापाले पनि कांग्रेस र संघीय समाजवादी फोरमको समर्थनमा लोकतान्त्रिक गठबन्धनबाट थापा चुनाव लड्ने लगभग पक्का भएको हो । 

हुनत धनकुटाको चुनावी माहोल सधँै एकै किसिमको रहेको पनि पाइँदैन । ०५४ को स्थानीय निकाय निर्वाचनमा पनि धनकुटामा राप्रपा र कांग्रेसको नतिजा असारमा सम्पन्न भएको स्थानीय तहको निर्वाचनको जस्तै धेरैजसो ठाउँमा शून्य नै भएको थियो । तर, ०५६ को संसदीय निर्वाचनमा सुनीलका बुबा सूर्यबहादुर थापा अत्यधिक मतले विजयी भएका थिए भने ०६४ सालको पहिलो संविधानसभा निर्वाचनमा नेकपा माओवादी दुई वटै निर्वाचन क्षेत्र जितेको थियो । त्यस्तै, ०७० सालको दोस्रो संविधानसभा निर्वाचनमा क्षेत्र न १ मा एमाले र क्षेत्र न २ मा राप्रपा विजयी भएको थियो । 

०७० सालमा भएको संविधानसभा दोस्रो निर्वाचनमा थापा १० हजार ९३ मत ल्याएर धनकुटा क्षेत्र न २ बाट विजयी भएका थिए । उनका निकटतम प्रतिद्वन्द्वी एमालेका राजेन्द्र राईले ९ हजार ६ सय ३७ मत पाउँदा तत्कालीन एनेकपा माओवादीका हरिराज खेवाले ४ हजार २ सय २५ मत ल्याएका थिए भने कांग्रेसका आनन्दसन्तोषी राईले २ हजार ४ सय २४ र संघीय समाजवादी फोरमका राजकुमार राईले ७ सय ४२ मत पाएका थिए । त्यतिबेला अहिलेको वाम गठबन्धन एमाले र माओवादीको मत जोड्दा र अहिलेको लोकतान्त्रिक गठबन्धन राप्रपा, कांग्रेस, संघीय समाजवादी फोरम र राप्रपा नेपालको पनि मत जोड्दा लोकतान्त्रिक गठबन्धन धनकुटा क्षेत्र न २ मा ५ सय ३८ मतले पछाडि परेको थियो । अझ पूरै जिल्लाभरिमा त लोकतान्त्रिक गठबन्धन वाम गठबन्धनभन्दा १ हजार ९ सय ६९ मतले पछाडि परेको थियो ।

त्यतिबेलै कमजोर रहेको हालको लोकतान्त्रिक गठबन्धन त्यसको ४ वर्षपछि त झनै कमजोर देखिएको छ । असारमा सम्पन्न भएको स्थानीय तह निर्वाचनमा एमालेले जिल्लाका सात वटै स्थानीय तहमा प्रमुख र उपप्रमुख जितेर क्लिन स्विप गरेको थियो । एमाले बाहेकका अन्य राजनीतिक दल पनि चुनावमा नखटिएका पनि होइनन्, उनीहरूले जिल्लाभर पार्टीको पक्षमा माहोल बनाएका थिए । तर, परिणाम सबै एमालेले हात पा¥यो । 

अझ लोकतान्त्रिक गठबन्धनबाट उम्मेदवार बन्न लागेका थापाको घर रहेको पाख्रिबास नगरपालिकामा त एमालेले वडासम्म पुरै प्यानल नै जितेको थियो । त्यस्तै वडातर्फको नतिजा हेर्ने हो भने पनि वाम गठबन्धन धेरैले अगाडि आएको छ । ६० वटा वडा रहेको धनकुटामा ४९ वटामा एमालेको प्यानल, ४ वटामा कांग्रेसको प्यानल र एउटा–एउटामा माओवादी केन्द्र र संघीय समाजवादी फोरमका प्यानल विजयी भएका छन् । बाँकी ११ वडामध्ये कांग्रेस ५ र माओवादी केन्द्रका ४ र संघीय समाजवादी फोरम र नयाँ शक्तिले १र१ वडामा वडाध्यक्ष मात्रै विजयी भएका छन् । 

यसले ४ वर्षको बीचमा धनकुटामा राप्रपा, कांग्रेस र संघीय समाजवादी फोरम खस्किएको देखाउँछ भने, एमालेले धेरै सुधार गरेको छ र माओवादी केन्द्रको केही मत बढेको छ । यस्तो अवस्थामा एमाले र माओवादी मिल्दा लोकतान्त्रिक गठबन्धनका थापालाई चुनाव जित्नु सहज छैन । 

स्थानीय तहको निर्वाचनमा अध्यक्ष वा प्रमुखलाई मात्र पाएको मत हेर्ने हो भने एमालेले जिल्लाभर २९ हजार ३ सय ९८ मत पाएको थियो भने माओवादी केन्द्रले १० हजार २९ मत पाएको थियो । त्यस्तै, एउटा स्थानीय तहमा राप्रपा र दुईवटामा संघीय समाजवादी फोरमसँग चुनावी तालमेल गरेको कांग्रेसले १७ हजार ९ सय ५८ मत ल्याएको थियो । 

यसमा एमाले र माओवादीको मत जोड्दा ३९ हजार ४ सय २७ पुग्छ, जबकि त्यो मत खसेको मतको ५७ दशमलव १३ प्रतिशत हो । यसरी हेर्दा लोकतान्त्रिक गठबन्धनका थापाले स्थानीय चुनावमा एमाले र माओवादीलाई मतदान गरेका धेरैभन्दा धेरै मतदाताको मत आफ्नो पक्षमा पार्नुपर्ने हुन्छ तर त्यो त्यति सहज भने छैन ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !