चार थरी कम्युनिस्ट प्रधानमन्त्रीकोमा पुगे « Jana Aastha News Online
Logo
२ भाद्र २०७९, बिहीबार
|  Thu Aug 18 2022
Logo
२ भाद्र २०७९, बिहीबार
|  Thu Aug 18 2022

चार थरी कम्युनिस्ट प्रधानमन्त्रीकोमा पुगे

प्रकाशित मिति :  २३ श्रावण २०७८, शनिबार १९:३०


महाकाली तर्ने क्रममा भारतीय सुरक्षाकर्मीले तुइन काट्दा दार्चुलाका जयसिंह धामी नदीमा खसेर बेपत्ता भएको घटनाको चर्को बिरोध गर्दै आएका संसद बाहिरका चार कम्युनिष्ट पार्टीले प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापनपत्र बुझाएका छन् । घटनाप्रति चासो राख्दै चार दलीय गठवन्धनले आज बालुवाटार पुगेर प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवालाई ज्ञापनपत्र बुझाएको हो ।

घटना घटेको ९ दिन बितिसक्दा पनि सरकारको औपचारिक धारणा नआएकोप्रति असन्तुष्टि जनाउँदै चार दलीय मोर्चाले घटनाको शीघ्र छानवीन गरी नेपाली जनतासामु वास्तविकता सार्वजनिक गर्न प्रधानमन्त्रीसँग माग गरेको छ । त्यस्तै, अपराधमा संलग्न एसएसबीमाथि हदैसम्मको कारवाहीको लागि भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी सरकारसँग प्रभावकारी पहल गर्न,पीडित पक्षलाई न्याय दिलाउन र बेपत्ता धामीको परिवारलाई उचित राहतको व्यवस्था गर्न पनि उनीहरुले माग गरेका छन् ।

नेपाली नागरिक तुइन तरिराखेको देख्दा देख्दै तुइनको लठ्ठा खोल्ने एसएसबीको रवैया मैमत्तापूर्ण, हस्तक्षेपकारी,अमानवीय र सार्वभौम नेपाली जनताको विरुद्ध रहेको भन्दै मोर्चाले प्रधानमन्त्री देउवाको ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

‘यो जंगली,आततायी र मानवता विरोधी अक्षम्य अपराध हो । उक्त षडयन्त्रमूलक घटनाप्रति हामी आक्रोश व्यक्त गर्दै निन्दा र भर्त्सना गर्दछौँ’,प्रधानमन्त्रीलाई बुझाइएको ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ ।

२१ वर्षदेखि तुइन संचालन गर्दै आएका कल्याणसिंह धामी र अन्य प्रत्यक्षदर्शीको भनाइले पनि एसएसबीले नियोजित रुपमा लठ्ठा खोलिदिएको प्रमाणित भैसकेको ज्ञापनपत्रमा स्मरण गराइएको छ । साथै घटनाको डेढ हप्ता बित्दा पनि धामीको अवस्था अज्ञात हुनु नेपालीका लागि सरोकारमूलक चिन्ताजनक र असैह्य विषय भएको बताइएको छ ।

चार दलले सीमा क्षेत्रमा भारतीय पक्षले नेपाल र नेपाली जनताका विरुद्ध शृंखलावद्ध रुपमा घटाउँदै आएका आपराधिक घटनाहरु भविष्यमा कडाइपपूर्वक नियन्त्रण गर्न भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीसँग माग पनि गरेका छन् । नेपाल-भारत सीमा क्षेत्रमा भारत सरकार र उसका सुरक्षाकर्मीले नेपाली जनतामाथि अपराधिक घटना घटाइरहेको भन्दै ज्ञापनपत्रमा प्रधानमन्त्री देउवामार्फत भारतीय प्रधानमन्त्रीको ध्यानाकर्षण गराएको छ । अन्यथा भारतीय शासक वर्गको हस्तक्षेप, अतिक्रमण र आपराधिक क्रियाकलापका विरुद्ध प्रतिरोध आन्दोलनमा उत्रिन बाध्य हुने उनीहरुको चेतावनी छ ।

दार्चुला घटना सीमा क्षेत्रमा सरकारले अपनाएको उपेक्षापूर्ण व्यवहारको परिणाम भएको मोर्चाको ठहर छ । मोर्चाले राज्यको सही नीतिले मात्र स्वाभिमान र सुरक्षाको प्रत्याभूति दिनसक्छ भन्ने तथ्य बुझ्न प्रधानमन्त्री देउवालाई आग्रह पनि गरेको छ ।

‘यस प्रकारका घटनाहरु सीमा क्षेत्रमा नेपाल सरकारले अपनाएको उपेक्षापूर्ण व्यवहारका कारण बारम्बार हुने गरेका छन्’, ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ, ‘सीमा क्षेत्रमा सडकको उचित व्यवस्था, जनताका लागि आर्थिक उत्पादनका साधनहरुको उचित प्रवन्ध, बजार र सुरक्षाको प्रत्याभूति, स्वभिमान र सम्मानपूवर्क बाँच्न पाउने अवस्थाको सृजना हुने व्यवस्था गरियोस्ग भन्ने हाम्रो जोडदार माग रहेको छ ।’

चारदलीय मोर्चामा मोहन वैद्य नेतृत्वको क्रान्तिकारी माओवादी, विप्लवको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी, ऋषिराम कट्टेलको नेकपा र आहुति नेतृत्वको वैज्ञानिक समाजवादी पार्टी आवद्ध छन् ।

 


प्रतिक्रिया दिनुहोस !