छोरीले रिस पोखेरै छाडिन्- ‘ब्ल्याक डे इन दी हिस्ट्री अफ जस्टिस !’ « Jana Aastha News Online
Logo
२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार
|  Fri Oct 7 2022
Logo
२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार
|  Fri Oct 7 2022

छोरीले रिस पोखेरै छाडिन्- ‘ब्ल्याक डे इन दी हिस्ट्री अफ जस्टिस !’

प्रकाशित मिति :  २९ पुष २०७३, शुक्रबार ०६:५७


लोकमानसिंह कार्कीलाई सर्वोच्च अदालतले आइतबार अपराह्न साढे चार बजे अख्तियार प्रमुखका रुपमा अयोग्य ठहर गर्दै नियुक्ति बदर गरेको साढे चार घण्टापछि फेसबुकको भित्तामा भेटिएको टिप्पणी हो यो । चिकित्सा पेशामा रहेकी र अख्तियारमै विज्ञको रुपमा भर्ति गरिएकी लोकमानपुत्री आध्याले राति ९ बजेर १ मीनेट जाँदा त्यसदिनलाई ‘अदालती इतिहासको कालो दिन’ घोषणा गरिन् ।

छोरीले बाबुलाई सहानुभूति प्रकट गर्दै यस्तो टिप्पणी गर्दा साहित्यकार नरेन्द्रराज प्रसाईले पाँच मीनेटपछि लोकमानलाई ढाडस दिँदै लेखे, ‘प्रधानन्यायाधीश नै मन्त्रिपरिषद् अध्यक्ष भएर गरेको निर्णय पनि उल्टियो । इतिहासले यसबारे के लेख्ला ?’

लोकमानले टंगालस्थित सरकारी निवासबाट सोमबारदेखि नै व्यक्तिगत सामान बानेश्वर सार्न थालेका छन् । उनी भने आज बुधबार भाइ बालमानसिंहको घरमा सर्दैछन् । उनको निजी घर पनि बानेश्वरमै छ । तर, उक्त घर महिनावारी तीन लाखका दरले भाडामा लगाइएको र भाडावाललाई बीचमै निकाल्न नमिल्ने कारण भाइको घरमा सर्न लागेको बताइन्छ ।

सोमबार अख्तियारको कार्यालयीय अभिलेखमा पनि लोकमानको पदावधि उल्लेख नहुने निर्णयपछि उनले त्यही संस्थाको पूर्वप्रमुखका हैसियतले पाउने सुरक्षा कटौती भएको छ । अर्थात्, सरकारी अभिलेखमा उनी अख्तियारका ‘पूर्वप्रमुख’ पनि भनिने छैनन् । तर, उनले आफूलाई सुरक्षा चाहिने र दिने भनी वामदेव गौतम गृहमन्त्री छँदा भएको निर्णय देखाउँदै गृहलाई पत्राचार गर्न दबाब दिए । त्यस्तो दबाबपछि सोमबारै अख्तियारले गृहलाई चिठी लेखेको छ । चिठीमा ‘निजले सुरक्षा माग गरेको, तर कार्यालयीय अभिलेखबाट उनको विवरण हटाउँदा सुरक्षा दिन नसकिने’ व्यहोरा उल्लेख छ ।

गृहले उनी सेवानिबृत्त भएपछि संवैधानिक अंगका पूर्वप्रमुखसरहको सुरक्षा व्यवस्था मिलाइने निर्णय गरेको थियो । तर, आइतबार अदालतको फैसलामा उनी ‘निबृत्त’ नभई ‘अयोग्य’ ठहर भएका छन् । अख्तियारले लोकमानको मन राखिदिन ‘निजले माग गरेको’ भाषा प्रयोग गरी पत्राचार गरेको हो । तर, सोमबारै लोकमानको सरकारी निवासमा बसेर गोबद्र्धन श्रेष्ठ योजना बनाउँदै थिए, हाल कार्यरत सई उत्तम भण्डारीकै कमाण्डमा नेपाल प्रहरीका १५ कर्मचारी खटाउने । अख्तियारका डिआइजी देवेन्द्र सुवेदीले सर्वोच्चको फैसलालगत्तै उनको सुरक्षार्थ तैनाथ प्रहरी टोली फिर्ता बोलाएका थिए । तर, केही दिन (सरकारी निवास नछाडुञ्जेल) भए पनि टोलीलाई रहन दिन अनुरोध आएपछि हिजोसम्म उनीसँग सुरक्षाकर्मी थिए ।

त्यस्तै, लोकमान निकटस्थ अर्थ समूहका शाखा अधिकृत नारायण अधिकारी सरुवा भएर धनगढी कर कार्यालय पुगेका छन् । सहसचिव कृष्णहरि पुष्कर, डिएसपी दानबहादुर कार्की र इन्स्पेक्टर शिव बस्नेतहरुको सम्पत्ति छानवीन गर्ने तयारी चल्दैछ । उता, लोकमानलाई दिनदिनै पशुपतिबाट चन्दन ल्याइदिने प्रहरी शम्भु ठाकुर अहिले कलंकीको चार आना जग्गामा चार तले घर बनाइरहेका छन् ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !