के–के हुन्छ हाम्रै नेपालमा « Jana Aastha News Online
Logo
१५ आश्विन २०७९, शनिबार
|  Sat Oct 1 2022
Logo
१५ आश्विन २०७९, शनिबार
|  Sat Oct 1 2022

के–के हुन्छ हाम्रै नेपालमा

प्रकाशित मिति :  १८ मंसिर २०७३, शनिबार ०७:०१


पूर्वभूमिसुधार सचिव रामबहादुर रावल नेतृत्वको एउटा कार्यदलले २०५२ सालमा बुझाएको एउटा रिपोर्ट झण्डै २१ वर्ष दराजमा थन्किएपछि त्यसको भाव मर्ने गरी पञ्चायती हस्तीहरुको उद्धार गर्ने खेल प्रारम्भ भएको छ ।

उपत्यकाको हजारौँ रोपनी जग्गा विभिन्न व्यक्तिले आफ्नो घर, कम्पाउण्डमा मिसाएको भेटिएपछि रावल रिपोर्टमा त्यसलाई छुट्याउन सिफारिस गरिएको थियो । यसरी सरकारी, सार्वजनिक र गुठीको जग्गा मिच्नेमा डा.भेषबहादुर थापा, रमेशनाथ पाण्डे, मन्त्री र अञ्चलाधीशहरु पनि थिए । रिपोर्ट आएपछि मालपोतको मूल्य लिएर जग्गा किन्न कोही–कोही लागिपरे भने कसैले अदालत पनि गुहारे ।

कतैबाट पार नलागेपछि चलनचल्तीको मूल्यमा त्यो जग्गा सकार्छौैं भन्ने तहमा समेत ती पुगेका हुन् । यसबीच, राप्रपाबाट धेरै व्यक्ति भूमिसुधार मन्त्री बन्न पुगे । अहिले पनि त्यही पार्टीका विक्रम पाण्डे उक्त मन्त्रालयमा छन् । उनैले जसको कम्पाण्उडमा त्यो जग्गा परेको छ, उनैलाई बिक्री गर्ने गरी फाइल क्याबिनेटमा पु¥याउन लागेको बताइन्छ । प्रश्न उठ्छ, सरकारले व्यक्तिलाई जग्गा बेच्न पाउँछ ? हामीकहाँ भूकम्प आउँदा बस्ने खुला चौर छैन । तर, मठ–मन्दिरको जग्गा लुट्नेलाई सरकारको यो निर्णयले प्रोत्साहन मिल्ने पक्का छ ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !