कसैमाथि निरन्तर पीडाको पहाड « Jana Aastha News Online
Logo
१३ असार २०७९, सोमबार
|  Mon Jun 27 2022
Logo
१३ असार २०७९, सोमबार
|  Mon Jun 27 2022

कसैमाथि निरन्तर पीडाको पहाड

प्रकाशित मिति :  ३ मंसिर २०७३, शुक्रबार ०७:४२


कस्तो दुःखद् संयोग, २०५८ जेठ १९ को दरबार हत्याकाण्डमा राजा महेन्द्रका ११ सन्तान (बुहारीसहित) मारिँदा बाँचेकी एक मात्र कान्छी छोरी शोभा शाहीलाई जीवितै उद्धार गरेर अस्पताल पु¥याउने सेनाका एकजना अंगरक्षकसमेतको गतहप्ता दुःखद् अन्त्य भएको छ । त्यो पनि विदेशी भूमिमा ।

०४२ सालमा आफ्नै बागबजारस्थित घरमा ग्रिनेड पड्कँदा यसरी नै ती सैनिकको दुई र तीन वर्षका छोरा र एक सिपाहीको मृत्यु हुन पुगेको थियो भने श्रीमती बृन्दा नराम्ररी घाइते भएकी थिइन् । उनै बृन्दासहित छोरी भेट्न दशैंपछि अमेरिका गएको बेला एट्लान्टाको सवारी दुर्घटनामा पूर्व दुईतारे जर्नेल केशवराज महतको देहावसान भएको हो ।

अमेरिकी सवारी अनुमतिपत्रको निम्ति ट्रायलको क्रममा कार ब्याक गर्दागर्दै हृदयाघात भएर महतको ज्यान गएको बताइन्छ । गाडीमा श्रीमती पनि सँगै थिइन् । पाकिस्तानमा यो जोडीका एक छोरा चिकित्साशास्त्र अध्ययन गर्दैछन् । हिन्दू विधिअनुसार दाहसंस्कार गर्न महतको शव शनिबार नेपाल ल्याइँदैछ । महतका तीनै दाजुभाइ रमेश र दीपक पनि सेनामै छन् । काकाका छोरा बलदेव भने अहिले नेपाली सेनाको दोस्रो वरियताका तीनतारे जर्नेल हुन् । बलदेवका भाइ सोभेन्द्रसहित सबै महत परिवार एकाघरमा बस्छन् ।

यसबीच अनेकन घोटाला प्रकरणमा केही कर्णेलमाथि जंगी अड्डाले छानबिन शुरु गरेको छ । मुस्ताङस्थित माउन्टेन वारफेयरका प्रमुख इन्द्र रायमाझीलाई वयानका लागि काठमाडांै झिकाइएको छ । सिन्धुलस्थित माओवादीले छाडेको शिविरका प्रमुख सेनानी बुद्धि खड्का र काठमाडौंको छाउनीस्थित हवाई सुरक्षा राजदल गणमा पनि निर्माणसम्बन्धी अनुसन्धान थालिएको छ ।

पाँचपटकसम्म मौका पाएर बल्लबल्ल स्टाफ कलेज उत्तीर्ण रायमाझीलाई शान्तिसेनाको गणपतिको हैसियतमा विदेश पठाउँदा पनि चित्त नबुझी राम्रै राशन खाओस् भनेर हिमालतिर पठाइएको थियो तर त्यहाँ पनि उनले दायाँबायाँबाट खान छाडेनन् । इन्जिनियरले तोकेको नक्शाविपरीत बाथरुम र भान्साको झ्यालढोका नै फेरेको आरोप उनीमाथि छ । भावी प्रधानसेनापति पूर्णचन्द्र थापा आफैं जोमसोम जाने क्रममा अनियमितताको उजुरी भेटेपछि सहायक रथी इश्वरकान्त मैनालीलाई यथार्थ बुझ्न मुस्ताङ पठाइएको थियो ।

तर, त्यहीबेला संसद्को राज्यव्यवस्था समितिका पदाधिकारीले अल्मल्याइदिएको हुँदा जंगी अड्डाले रायमाझीसँग विस्तृत वयान लिन पाएको थिएन । उता सिन्धुलीबाट राम्रै आम्दानी हुने हाइटी मिसन पुगेका बुद्धि खड्कामाथि पनि उताबाट फर्कनासाथ यस्तै अनियमितता प्रकरणमा वयान लिन थालिएको छ ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !