सर्वोच्चको सम्भावित फैसलाबारे बालुवाटारमा शुक्रबार रातीको त्यो छलफल « Jana Aastha News Online
Logo
१३ माघ २०७८, बिहीबार
|  Thu Jan 27 2022
Logo
१३ माघ २०७८, बिहीबार
|  Thu Jan 27 2022

सर्वोच्चको सम्भावित फैसलाबारे बालुवाटारमा शुक्रबार रातीको त्यो छलफल

प्रकाशित मिति :  १३ असार २०७८, आईतवार ०९:५२


एमाले विवादलाई निकास दिने उपायको खोजीमा शुक्रबार साँझ एमाले अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीनिकट स्थायी समिति सदस्यहरु बालुवाटारमा दुई घण्टा छलफल गरेका छन् । अध्यक्ष ओलीसहितको छलफलमा महासचिव इश्वर पोखरेल एवं स्थायी समिति सदस्यहरु विष्णु पौडेल,प्रदीप ज्ञवाली,सुवास नेम्वाङ,शंकर पोखरेल,रामबहादुर थापा बादल,टोपबहादुर रायमाझी, किरण गुरुङ,पृथ्वीसुब्बा गुरुङ्गलगायतको उपस्थिति थियो ।

अध्यक्ष ओलीको कारण समेतले आफ्नो नेतृत्वको प्रदेश सरकार गुमाउनु परेको बताउँदै आउनुभएका पृथ्वीसुब्बा गुरुङलगायत केही नेताले भने जसरी पनि पार्टी विभाजनलाई रोक्नुपर्ने बताउँदै आउनुभएको छ । त्यहि समूहको अथक प्रयासका कारण अध्यक्ष ओली २०७५ जेठ २ गतेभन्दा अगावैको अवस्थामा एमाले केन्द्रीय कमिटीको बैठक बोलाउन सहमत हुनुभएको बताइन्छ ।

“माधवलाई मनाउने र सङ्गै जाने कुरामा अध्यक्ष अझै सकारात्मक हुनुहुन्न । केही कमरेडले त्यसलाई मलजल गरिरहनुभएको छ ।”

पछिल्लो राजनीतिक घटनाक्रमको बारेमा सर्सर्ती छलफल भएको शुक्रबार साँझको भेटघाट अदालतमा विचाराधीन मुद्दामाथि केन्द्रित रहेको स्रोतको दाबी छ । संसद पुनर्स्थापनासम्बन्धी कुन जगमा टेकेर आदेश आउँछ, त्यसपछि सरकार टिकाउने उपाय के के हुनेलगायतका विषयमा त्यहाँ छलफल भएको बुझिएको छ । छलफलको निचोड चुनावमा जाने सम्भावना संकुचित बन्दै गएको भन्ने थियो । फागुन ११ को फैसलाले पनि संविधानको धारा ७ सम्मका प्रक्रिया पूरा नगरी चुनावमा जान नपाइने भनेको छ ।

बालुवाटारभित्रै नरम र गरम गरी दुईवटा धार बन्दै गएको अवस्थामा एकथरिले पार्टी एकतालाई बलियो बनाउने हो भने वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाललाई अध्यक्ष या अन्य कुनै जिम्मेवारी किन चाहियो रु खुरुक्क जेठ २ को अवस्थामा गए भइहाल्यो नि भन्ने धारणा राखेका थिए ।

“एक रहेको भनिएको एमाले सञ्चालन गर्न त यति गाह्रो छ । नयाँ पार्टीको हालत के होला ?”

शुक्रबार साँझको बैठकमा भएको छलफललाई उद्धृत गर्दै स्रोत भन्छ,‘माधवलाई मनाउने र सङ्गै जाने कुरामा अध्यक्ष अझै सकारात्मक हुनुहुन्न । केही कमरेडले त्यसलाई मलजल गरिरहनुभएको छ ।’ उता,अदालतको रीटमा हस्ताक्षर नगरेका नेपालनिकट केही युवा नेताले समेत टीम छाडेर एक्लाएक्लै नजाने नजाने तर नयाँ पार्टी पनि नबनाउने जानकारी नेता नेपाललाई गराइसकेको बोधार्थ बालुवाटारलाई दिइएको छ । उनीहरुको निश्कर्ष छ ‘एक रहेको भनिएको एमाले सञ्चालन गर्न त यति गाह्रो छ । नयाँ पार्टीको हालत के होला ?’

पार्टीलाई जेठ २ मा लैजाँदा माओवादी छाडेर एमाले प्रवेश गरेका बादल र रायमाझीहरूलाई पनि कुनै समस्या नहुने र त्यही बैठकबाट उनीहरुको समायोजन गर्न सकिने बालुवाटार र पूर्वमाओवादी नेताहरुको बुझाई छ । तर,जति छलफल भएपनि पार्टी एकतालाई मजबुत बनाउने मार्गचित्रको बारेमा भने अझै अन्तिम निश्कर्ष ननिकालिएको स्रोतको दाबी छ । स्रोत भन्छ ‘उहाँले ९प्रधानमन्त्री तथा अध्यक्ष ओली० मुख नखोलेसम्म अरुले बोलेर मात्र केही हुने हैन ।ू
उहाँले (प्रधानमन्त्री तथा अध्यक्ष ओली) मुख नखोलेसम्म अरुले बोलेर मात्र केही हुने हैन ।

सबैको कुरो एकाध हप्तामा हुने संसद पुनर्स्थापनासम्बन्धी मुद्दाको अन्तिम आदेशको डिटेल नआएसम्म यसै भन्न नसकिनेमा अड्किएको थियो । अदालतले के भन्छ रु त्यो विषयलाई केही समय कुर्ने र विश्लेषण गर्नुपर्छ भन्नेमा सबै एकमत देखिएका थिए ।

बालुवाटारको छलफलमा यसअघि प्रधानमन्त्रीले विश्वासको मत नलिएकाले विश्वासको मत लिएर अघि बढ्न आदेश दिनसक्ने झिनो सम्भावनाको आश गरिएको थियो । तर रीट निवेदकले उपधारा ५ बमोजिम परमादेश माग गरेकाले त्यो पनि नहोला भन्न सकिन्न भन्ने कोणबाट सदस्यहरुले कुरो उठाएको बताइन्छ । छलफलको विवरण सुनाउँदै श्रोत भन्छ,बेलाबखत गोरु ब्याउने गरेको सर्वोच्चमा यसपटक पनि ब्यायो भने के गर्ने भन्दै बालुवाटारले पर्ख र हेरको रणनीति बनाएको हो । २०५२ भदौ १२ को फैसलालाई राप्रपा नेता राजेश्वर देवकोटाले सर्वोच्चमा गोरु ब्याएको उपमा दिएका थिए ।

“गोरु ब्याउने गरेको सर्वोच्चमा यसपटक पनि ब्यायो भने के गर्ने भन्दै बालुवाटारले पर्ख र हेरको रणनीति बनाएको हो ।”

यसअघि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रसमशेरबीच अस्वाभाविक सेटिङ भएको अरुले आरोप लगाएका थिए भने बालुवाटारका कमरेडले उक्त आरोपलाई होइन भन्न सकेका थिएनन् । तर, पछिल्लो डेढ महिनाको बीचमा सर्वोच्चबाट सरकारविरुद्ध भएका श्रृंखलाबद्ध ५ वटा आदेशपछि प्रधानमन्त्रीले न्यायालय प्रमुखलाई त्यसरी पूरै विश्वास गर्न नहुने आवाज अहिले प्रधानमन्त्री निकट कमरेडहरुले नै उठाउन थालेका छन् ।

स्रोत भन्छ ‘अहिले प्रधानमन्त्रीले कसैलाई पनि विश्वास गर्नुभएको छैन । प्रधानमन्त्रीलाई अप्ठेरो पार्नेगरी उहाँको निर्णयविरुध्द यसबीच ५ वटा आदेश भएकाले उहाँ पर्ख र हेरको मूडमा हुनुहुन्छ ।’


प्रतिक्रिया दिनुहोस !