गणेश बस्नेतले बालुवाटारमा जाऊँ भन्न आएकै हो « janaaastha.com
२ जेष्ठ २०७८, आईतवार

गणेश बस्नेतले बालुवाटारमा जाऊँ भन्न आएकै हो– शम्भु श्रेष्ठ, पूर्वअध्यक्ष प्रेस चौतारी नेपाल तथा प्रधानसम्पादक, दृष्टि साप्ताहिक

दलनिकट पत्रकार संगठनमध्ये प्रेस चौतारी आपसी गृहकलहमा फस्दा पत्रकार महासंघको निर्वाचन परिणाम कांग्रेसनिकट प्रेस युनियनको पोल्टामा गएको छ । प्रेस चौतारीका संस्थापक अध्यक्ष शम्भु श्रेष्ठहरूको जोडबल थियो, हामी नफुटौं । माओवादीनिकट प्रेस संगठनलाई एकताबद्ध गराई यसपटक मिलेर पार्टीलाई एउटा सन्देश दिऔं तर बालुवाटारनिकट हस्तीहरूलाई यस्तो प्रस्ताव पाच्य भएन । मदन भण्डारीजस्ता विद्वत्को संगतमा हुर्किएका उनले उहाँ दिवंगत भएपछि केपी ओलीको सान्निध्यमा रहेर अघोषित मुखपत्रको रुपमा दृष्टि साप्ताहिक चलाए । जीवनमा झण्डै २५ वसन्त ओलीलाई साथ दिएका उनी अहिले ओली कम्युनिष्ट सिद्धान्तबाट च्यूत भएको, उनमा व्यक्तिपूजा मोह बढेको, घात, प्रतिघात र व्यवहारबाट आजित भएर बाटो मोड्न विवश भएको सुनाउँछन् ।

० हालै सम्पन्न नेपाल पत्रकार महासंघको निर्वाचनको मत परिणामलाई कसरी लिनुहुन्छ ?
– १३ हजार ८ सय मतदाता रहेकोमा ११ हजार ४ सय ४ खसेको छ । पत्रकारजस्तो राष्ट्रको चौथो अंगको निर्वाचनमा ५ सय मत बदर हुनु गम्भीर विषय हो । संगठनमा कस्ता–कस्ता मान्छे आबद्ध छन् ? ती पत्रकार हुन् वा गैरपत्रकार ? भन्ने विषय बदर मतले समेत स्पष्ट पार्छ । यसपटक प्रतिगमनविरोधी पत्रकारहरूको मोर्चा बन्यो । त्यसको अगुवाइ प्रेस युनियन, प्रेस सेन्टर, प्रेस चौतारी (माधव नेपाल) पक्षले गरे । यही समूहले लगभग सम्पूर्ण सिटमा विजय हासिल ग¥यो । प्रतिगमनको कित्तामा उभिएकाहरूलाई मत परिणामले गतिलो झापड दिएको छ ।

० नतिजा अपेक्षित थियो वा अनपेक्षित ?
– प्रतिगमनविरुद्ध उभिएको प्रेस चौतारी र प्रतिगमनको रक्षामा उभिएको प्रेस चौतारी । दुई खेमामा विभाजन हुँदा प्रेस चौतारीले ठूलो अवसर गुमाएको छ । महासंघमा ५ हजार हाराहारी प्रेस चौतारीका सदस्य छन्, त्यही हाराहारीमा प्रेस युनियनसहित प्रेस सेन्टर र अन्य समूहका झण्डै तीन हजार सदस्य छन् । प्रेस चौतारी एकै ठाउँमा उभिएको भए पत्रकार महासंघ वामपन्थीको कब्जामा पर्ने थियो । विभाजनले गर्दा यो अवसर प्रेस चौतारीले गुमायो । एकले अर्काेलाई सिध्याउने खेलमा लागेका कारण उपलब्धि हासिल गर्न चौतारी असफल भयो । प्रेस चौतारीले दुईपटक महासंघको अध्यक्ष जितेको इतिहास छ । अघिल्लोचोटि एक्लै उठ्दा पनि ५० प्रतिशतभन्दा बढी जिल्ला र केन्द्रमा झण्डै दस जना जितेकै हो । यद्यपि, कांग्रेस, माओवादीले पेल्दापेल्दै केन्द्रमा माधव नेपाल पक्षधरले जति सिट पाएको थियो, ती सबै जित्नुलाई ठूलो उपलब्धि मान्नुपर्छ ।

० तपाईंले महासंघमा शुद्धीकरणको कुरा उठाउनुभयो । त्यो प्रयास कहाँबाट, कसरी गर्ने ?
– विगतमा पाँच सदस्य बराबर एक पार्षद चुनेर पठाइन्थ्यो र तिनले केन्द्रीय पदाधिकारी मनोनयन गर्थे । यसपटक जिल्ला–जिल्ला, एशोसिएट, प्रतिष्ठानमा हरेक पत्रकारले मतदान गर्न पाउने अधिकार सुनिश्चित गरियो । तर, जिल्ला जिल्लामा चुनाव जित्ने नाममा जसरी गैरपत्रकारलाई सदस्यता वितरण गरियो त्यसले गर्दा महासंघ भोलिका दिनमा गैरपत्रकारको हातमा पर्ने हो कि ? भन्ने चिन्ता छ । जिल्लामा सदस्यता वितरण गर्दादेखि नै पत्रकारितामा काम गरेको, योग्यता, अनुभव, क्षमता, क्रियाशीलता सबै कुरालाई मापदण्ड बनाएर शुद्धीकरण गर्दै आएको भए गैरपत्रकारको प्रवेश रोक्न सकिन्थ्यो । यसैकारण ५ सय मत बदर भयो । यो अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा बेइज्जती हो ।

० सरकारपक्षीय प्रेस चौतारीको यो हविगत हुनुमा को दोषी त ?
– फागुन ५ गते प्रेस चौतारीले पत्रकार महासंघमा कस्तो भूमिका खेल्ने ? भन्ने विषयमा साथीहरूबीच छलफल भएको थियो । जमघटमा बालकृष्ण चापागाईं, गगन बिष्ट, किशोर श्रेष्ठ, कौशल चेम्जोङ, मलगायत साथीहरू थियौं । हाम्रो जोड थियो संगठन विभाजित छ, देशभरका साथीहरूको आधा बल हुँदाहुँदै पनि सबै गुमाउनु राम्रो होइन । प्रेस चौतारी फुटेको परिस्थितिमा जोड्न के गर्ने त ? भन्ने प्रश्न उठ्दा किशोर श्रेष्ठले प्रस्ताव गर्नुभयो, हामी फुट्नुहुन्न । प्रेस चौतारी एक ठाउँमा उभिने, त्यो हुँदा आधा बल हामीसँग हुन्छ । त्यसपछि वाम गठबन्धन गरेर चुनाव लड्ने, स्वतन्त्र, साना पार्टी समेटेर चुनाव लड्न सक्यौं भने यसपालि परिणाम राम्रो आउँछ भन्ने निष्कर्ष निस्कियौं । सोही निष्कर्षको आधारमा शम्भु श्रेष्ठलाई उम्मेदवार उठाऔं, सबैले मान्छन् भनेर किशोरजीले प्रस्ताव गर्नुभयो । त्यो प्रस्ताव लिएर साथीहरू गणेश बस्नेत, सूर्य थापासँग छलफल गर्न जानुभयो । उहाँहरूले शम्भु श्रेष्ठको नाम स्वीकार्य हुँदैन, प्रधानमन्त्रीले पनि मान्नुहुन्न भनेर फिर्ता पठाइदिनुभयो । यसरी प्रेस चौतारीलाई एक ठाउँमा ल्याऔं भन्ने कुरा अघि बढ्नै सकेन । उनीहरूले प्रेस चौतारीलाई एकै ठाउँमा ल्याउने प्रस्ताव अस्वीकार गरिसकेपछि प्रतिगामी कदमका विरोधीहरू एक ठाउँमा उभियौं । वामपन्थी एक हुँदा झण्डै आठ हजार मतका साथ हामीले जित्थ्यौं । वामपन्थीहरू एक ठाउँ उभिनुपर्छ भन्ने कुरालाई गणेश बस्नेतहरूले अस्वीकार गरेका कारण उनीहरूले पराजय व्यहोर्नुप¥यो । सिंगो प्यानल जिरोमा झ¥यो । केपी ओलीको झापा जिल्ला, सञ्चारमन्त्रीकै गृहजिल्ला, गोकुल बाँस्कोटाको जिल्लामा सरकारपक्षीय चौतारी हा¥यो । सिंगो वामपन्थी आन्दोलनलाई जोगाउने । त्यसको पहल पत्रकारको चुनावबाट गरौं भन्ने हाम्रो प्रयास थियो । अहिले पत्रकार महासंघ हामीले जित्न सकेको भए फुटेर गएका वामपन्थीलाई मनले जोड्ने काम गथ्र्याे ।

० तपाईंहरूको उद्देश्य पवित्र थियो भने पत्रकारको चुनावमा तपाईंलाई ओली पक्षले किन देखिसहेन त ?
– पत्रकारको काम भनेको स्वच्छ आलोचना गर्नु हो । सत्तामा पुगिसकेपछि जतिसुकै लोकतान्त्रिक मान्छे भए पनि यसको अत्याचारलाई त्यसलाई नियन्त्रणमा लिनु स्वतन्त्र प्रेसकै काम हो । राजा ज्ञानेन्द्रकोविरुद्ध प्रेस नै फ्रन्ट लाइनमा लडेका हुन् । ज्ञानेन्द्रलाई घुँडा टेकाउने काम पनि प्रेसले नै गरेको हो, त्यसको साक्षी हामी नै हौं । हरेक पटकको आन्दोलनमा पत्रकार फ्रन्टमा आउने र उनीहरूको गलत कदमको आलोचना गर्ने भएको कारण सत्तालाई कहिल्यै पत्रकार मन पर्दैन । त्यसमाथि म प्रेस चौतारीको संस्थापक अध्यक्ष, ओली प्रधानमन्त्री भएपछि सरकारले गरेको कामलाई दुनियाँले खराब भनिरहेका छन्, मैले पनि सही भन्न सकिनँ । दृष्टि साप्ताहिक हिजोका दिनमा पार्टीको मुखपत्र हो । व्यक्ति होइन, नीति र पद्धति समात्नुपर्छ भन्ने दृष्टिको सिद्धान्त पनि हो । ओली प्रधानमन्त्री भएपछि सरकारले जति पनि नचाहिने काम गर्दा हामीले आलोचना ग¥यौं । स्वाभाविक हो त्यसपछि दूरी बढ्ने नै भयो । ओलीले मलाई मन नपराएका हुन सक्छन् वा उनका वरपर हुनेहरूले गलत ब्रिफिङ गरेका हुन सक्छन् ।

० महासंघ निर्वाचनको मुखैमा गणेश बस्नेत प्रधानमन्त्रीको दूत बनेर तपाईंकहाँ आएको, प्रधानमन्त्रीले तपाईंलाई बालुवाटारमा बोलाउनुभएको भन्ने हल्ला पनि चल्यो । वास्तविकता के हो ?
– निर्वाचन हुनु दुई दिनअघि गणेश बस्नेत मकहाँ आएको थियो । देशैभर बर्बाद हुने भयो । तपार्इंको कुरा मैले मानेकै थिएँ । सूर्य थापाहरूले मानेनन् । तपाईंको कुरामा टेक्नै सकिएन । वामपन्थी एकै ठाउँमा हुनुपर्छ भनेर किशोर दाइले ल्याएको प्रस्ताव पनि एकदमै ठीक थियो । त्यो सिद्धान्तमा मात्र टेकेको भए राम्रै हुन्थ्यो तर सूर्य थापा शुरुमै पूर्वाग्रही भए । प्रधानमन्त्रीले सल्लाह गर्न बालुवाटार बोलाउनुभएको छ, जाऔं भन्ने उनको प्रस्ताव थियो । मैले इन्कार गरेँ । कारण देशैभर साथीहरू विभाजित भई आ–आफ्नो लाइन क्लियर गरेर हिँडिसकेको स्थिति थियो । दुईवटा चौतारी मिल्दा जित्ने बल हुन्थ्यो, दुईवटै आपसमा लड्दा आ–आफैं सिद्धिने बाटोमा गइसकेका थियौं । परिणाम आ–आफू लड्ने, आफैँलाई सिध्याउने आउँथ्यो– थाहा भएकै कुरा हो । त्यस्तो अवस्थामा प्रधानमन्त्रीलाई भेटेर केही हुँदैन भनेर फिर्ता पठाइदिएको हो । उनले सञ्चारमन्त्री र प्रधानमन्त्रीको जिल्लामा सम्म त मिलाउनुप¥यो भनेका थिए । सैद्धान्तिक रूपमा बिग्रिसकेको कुरा व्यक्तिगत रूपमा मिलाउन सकिँदैन भनेर फिर्ता पठाइदिएको हँु । परिणाम प्रेस चौतारीको पक्षमा आएन तैपनि खुशी के मा छ भने, प्रतिगमनविरुद्ध जुन मोर्चा बनेको थियो त्यसले जताततै विजय हासिल ग¥यो ।

० जसरी पत्रकारको निर्वाचनमा वामपन्थी फुट्दा कांग्रेसले नसोचेको लाभ लियो । यही परिणाम स्थानीय, प्रदेश र केन्द्रको चुनावमा आउला ?
– हिजो माओवादी र एमाले नमिलेको भए दुई तिहाइ हुँदै हुँदैनथ्यो । झण्डै २५ ठाउँमा एमालेले हाथ्र्याे । अब त झन् स्वतः यसको असर स्थानीय, प्रदेश र संघमा पर्छ । एमाले फुटेको छ । एकता गर्न आएको माओवादी अर्काेतिर फर्किएको छ । भोलिको चुनावमा वामपन्थी र लोकतान्त्रिक गठबन्धन हुने हो भने झापामै केपी ओलीले हार्छन् ।

० महासंघको निर्वाचनमा पराजय व्यहोरेपछि सरकारी उम्मेदवारहरूले कत्तिको गाली गरेका छन् तपाईंहरुलाई ?
– चुनावमा जानु भनेकै हार स्विकार्नु हो । यो लोकतान्त्रिक विधि हो । गाली गलौजमा उत्रने, फेसबुकमा तथानाम लेख्ने गैरपेशागत चरित्र हो ।

० तपार्इं र ओलीबीचको सम्बन्ध र साथ कहिलेदेखि, कति पुरानो हो ?
– हाम्रो सहयात्रा मदन भण्डारी दिवंगत भएपछि हो । त्यतिबेलासम्म दृष्टि मदन भण्डारीको पकडमा थियो । सिधै उहाँले हेर्नुहुन्थ्यो । उहाँ दिवंगत भएपछि ओलीसँग जोडिएँ कारण माधव नेपालसँग उति निकटता थिएन । माधव नेपालहरूसँग रघु पन्त थिए । उनीहरूले दृष्टि छाडेर बुधबार पत्रिका निकाले । त्यसपछि पार्टीभित्र आन्तरिक द्वन्द्व र गुटबन्दी शुरु भएको हो । माधव नेपाल गुटको प्रतिनिधित्व बुधबारले गथ्र्याे, सम्पादक थिए रघु पन्त, सूर्य थापाहरू । ओली गुटमा हामी जोडियौं । झण्डै २५ वर्षसँग उनीसँगै रहेँ ।

० यो सम्बन्धमा किन ब्रेक लाग्यो ? अहिले किन दूरी बढ्यो ?
– मेरो नेचर नीति प्रधान हुनुपर्छ भन्ने हो तर पार्टी कस्तो भइदियो भने नेतालाई देउता मान्ने । यो गलत अभ्यास पार्टीमा यसरी स्थापित हुँदै गयो कि जसले नेतालाई प्रधान मान्दै गए उनीहरू माथि–माथि चढ्दै गए । जो नीतिलाई प्रधान मान्छ ऊ पछाडि पर्न थाल्यो । यति ठूलो पार्टी आज पतनको डिलमा पुग्नुको पछाडि पार्टीमा विधि, पद्धति, सिद्धान्त केही पनि नरहनु हो । एमालेभित्र यति धेरै बुद्धिजीवी, विज्ञहरू छन् तर प्रधानमन्त्रीको आर्थिक सल्लाहकार कोही नभेटेर मारवाडी व्यापारीलाई राखिएको छ । हिजो कम्युनिष्ट पार्टीमा लाग्दा कम्युनिष्ट पार्टीको सदस्यता लिन धेरै फलामे ढोका पार गर्नुपथ्र्याे तर आज भएभरका राजश्वमारा व्यापारीलाई पार्टीमा हुलिएको छ । कम्युनिष्ट पार्टीलाई कसरी ध्वस्त पार्न खोज्दै छन् ओलीले ? यसरी नेतृत्वमा वैचारिक विचलन आयो ? भन्ने घटनाक्रमले देखाइरहेको छ । यसरी कम्युनिष्ट पार्टी सुदृढ बन्दैन । त्यही कारण ओलीसँग नीतिगत रूपमै विमति रह्यो ।

० संविधानसभामा प्रत्यक्षतर्फ पाल्पा ३ बाट उम्मेदवार सिफारिस भएर पछि नाम काटिएपछि तपार्इं ओलीसँग बिच्कनुभएको चर्चा चल्छ ? के हो वास्तविकता ?
– पाल्पाबाट नाम सिफारिस भएर आयो । ओलीले त्यहाँ गएर चुनाव लड्ने हैन । समानुपातिकमा म यतैबाट नाम हाल्दिन्छु भन्नुभयो । समानुपातिकमा नाम सिफारिस पनि भयो । चुनाव परिणाममा मेरो नाम रहेन । पछि सोध्दा माधव नेपालले तपार्इंको नाम काटिदिनुभयो भन्ने जवाफ आयो । मैले माधव नेपाललाई सोध्दा किन तपार्इंको नाम काट्छु मैले ? भनेर उल्टै जंगिनुभयो ।

० अब ओलीको लाइन के हुन्छ ?
– पदमा दुई–चार महिनाको चुरीफुरी होला तर राजनीति र नैतिकतामा ओली सकिए । ५ पुसमा ओलीले आत्महत्या गरेकै दिनदेखि उनको राजनीतिदेखि सबै कुरा समाप्त भयो । बालुवाटार बसुन्जेल धिपधिप बत्ती बल्ने हो, त्यहाँबाट बालकोट गएपछि ‘बा’हरुको घेराबन्दीबाहेक अरुबाट एक्लो हो । उहाँले पार्टी चलाउनुहुन्न, बनाउनु पनि हुन्न । उहाँले कहिल्यै पार्टी बनाउनुभएको पनि होइन, सदैव गुटमा रमाएको मान्छे । घटनाक्रमले उहाँ गैरकम्युनिष्ट र अलोकतान्त्रिक मान्छे भन्ने पुष्टि हुँदै गएको छ । जनताले यी चिज नजिकबाट हेरिरहेका छन् । जनता उल्लु र बेबकुफ छैनन् ।

० पत्रकारलाई राजनीतिक दलले मादल बनाएर खरी छउन्जेल बजाउँछन् खरी सकिएपछि मिल्काउँछन् भन्ने गरिन्छ । खबरकर्मीहरू दलको मादल बन्नु हुने कि नहुने ?
– बिना विचारको पत्रकारिता हुँदैन । नेपालका पत्रकार लोकतान्त्रिक आन्दोलनसँग मिसिएका छन् । चाहे कम्युनिष्ट हुन् वा कांग्रेस । तीस वर्ष पञ्चायती व्यवस्थाविरुद्ध पत्रिका नै पार्टी, विचार र सूचना प्रवाहको माध्यम थियो । धेरै अखबार बन्द भए । पत्रकार जेल गए । पत्रकारले हरेक मोर्चामा पार्टीलाई साथ दिए तर लोकतन्त्र स्थापनापछि पार्टीले तिनको उचित मूल्यांकन गर्न सकेनन् । हाम्रो पार्टी मात्र होइन, अन्य पार्टीमा पनि पत्रकारलाई युज एन्ड थ्रो गर्ने चलन छ । जबकि पत्रकारले पार्टी अध्यक्षले भन्दा बढी काम गरिरहेको हुन्छ । सूचना प्रवाहको क्षेत्रमा २४ सै घण्टा खटिरहेको हुन्छ ।

Tags :

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

प्रेसको आवरणमा लागुऔषधको धन्दा,पत्रकार महासँघ र प्रेस काउन्सिल तात्नुपर्यो
कोरोनाका कारण वरिष्ठ चिकित्सक आचार्यको निधन
राजदूत नियुक्ति :थोरै भित्र,धेरै बाहिर,शर्मिलाको दिल्ली जाने सुर
यो चाँहि किन पर्दैन महोदय ?