‘कहिँ नभएको जात्रा हाँडिगाउँमा’ - Jana Aastha News Online Jana Aastha News Online
१७ श्रावण २०७८, आईतवार

‘कहिँ नभएको जात्रा हाँडिगाउँमा’टङ्गाल मेन रोडस्थित निक्षेप तथा कर्जा सुरक्षण कोषको कार्यालय पाँच वर्षअघिको विनाशकारी भूकम्पपछि त्योभन्दा पूर्वको हाँडीगाउँमा भाडाको घरमा सरेतापनि कोष र उसको वेभसाइटमा भने स्थानीय चलनसँग जोडिएको उखान चरितार्थ भएको छ ।

ताईं न तुईंको अर्कै नाम राखेर बैंकको प्रतिनिधि भन्नु चरम लापरबाही हो ।

वेभसाइटमा छ जना सञ्चालक र एकजना सदस्य सचिव रहेको सञ्चालक समितिको नाम उल्लेख छ । महालेखा नियन्त्रक गोपीनाथ मैनाली अध्यक्ष रहेको सञ्चालक समितिमा राष्ट्र बैंकको प्रतिनिधिको रूपमा सुशील अधिकारी भनिएको छ । तर,राष्ट्र बैंकका झण्डै १२ सय कर्मचारीमध्ये उक्त नाम गरेका कोही पनि छैनन्  ।

बैंकमा सुशील नामक झण्डै एक दर्जन र अधिकारी थरका एक सय जनाको हाराहारीमा कर्मचारी भएपनि सुशील अधिकारी नाम गरेको हालसम्म कोही पनि नरहेको बताइएको छ । राष्ट्र बैंक, जनशक्ति व्यवस्थापन विभागका एकजना अधिकारी भन्छन् ‘त्यहाँ बैंकले कार्यकारी निर्देशक सुमन अधिकारीलाई मनोनित गरेर पठाएको छ । तर, ताईं न तुईंको अर्कै नाम राखेर बैंकको प्रतिनिधि भन्नु कोषको चरम लापरबाही हो । यसबाट बैंकको अपमानसमेत हुन गएको छ । आवश्यक छलफल र अनुसन्धानपछि कारबाहीको प्रक्रिया अघि बढाउने छौं ।’

कोषको नेतृत्व र उच्च तहका कुनैपनि अधिकृतमा व्यावसायिकता,दक्षता र कार्यक्षमता शून्यप्रायः देखिन्छ । निक्षेप तथा कर्जाको अनिवार्य सुरक्षण (बीमा) वापत प्राप्त हुने अरबौं रकम बचत र मुद्दती निक्षेपमा राखेर नाफाबाट संस्था चलाउने ध्याउन्नबाहेक संस्थामा नयाँ सोच र रणनीति अहिलेसम्म कसैले भित्र्याउन सकेको छैन ।

कोषका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत तथा सञ्चालक समितिका सदस्य सचिव विष्णुबाबु मिश्र पनि सर्वाधिक विवादित हुन् । विगतमा कर्मचारी युनियनको अध्यक्ष हुँदादेखि नै उनले काँग्रेस,एमाले र माओवादी सबैसँग निकटको सम्बन्ध राखेर तर मारिसकेका छन् ।

गतवर्ष कोषको कार्यक्रममा नायब प्रमुख कार्यकारी अधिकृतलाई अर्थ मन्त्रालयको विनास्वीकृति श्रीलङ्का लिएर गएपछि चर्को आलोचना भएको थियो । अध्यक्ष मैनाली श्रीमतीसहित दुबईको रुट हुँदै कोलम्बो गएका थिए भने मिश्र र नायब कार्यकारी बैंकक हुँदै त्यहाँ पुगेका थिए ।

आफूले निजी बिदा उपयोग गरेको र नायबलाई नियम विपरित दुई दिन बढी काज दिएर उनीहरूले बैंककमा थप केही दिनसमेत बिताएका थिए । पछि अर्थ मन्त्रालयले मिश्रलाई सोबारेमा स्पष्टीकरण नै सोधेको थियो । तर,दूधको साक्षी बिरालो भनेझैँ अर्थमन्त्री युवराज खतिवडाले कोषमा हालै उपेन्द्रकुमार पौडेललाई स्वतन्त्र सञ्चालक नियुक्त गरेका छन् । काँग्रेसनिकट पौडेल धुम्बाराहीस्थित खतिवडा र छोरी ज्वाईंको नयाँ घरका छिमेकी हुन् ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

एमसीसीको विरोधमा भोलि दिउँसो भरतपुरको चौबीसकोठीमा जुलुस र धर्ना हुने
जन्मजात आरक्षण आवश्यकता हो कि अधिकार ?
नेवार वस्ती जोगाउन फास्ट ट्र्याक खारेज ?
सिन्धुपाल्चोकको सौन्दर्यमा प्रकृतिको शत्रुता
 झम्सीखेल, ठाडोढुंगा, सानेपा, ललितपुर
+977 15541552 (Jana Aastha Weekly)
+977 15522551 (janaaastha.com)
[email protected]
POST BOX NUMBER: 6630
सूचना विभाग दर्ता नं. ८१४/२०७४/७५
आस्था प्रकाशन प्रालिको निम्ति
  अध्यक्ष : किशोर श्रेष्ठ
  सम्पादक : राजेन्द्र प्रसाद रिमाल
  प्रबन्ध सम्पादक : राजेन्द्र स्थापित
  कानूनी सल्लाहकार : बोर्णबहादुर कार्की
महत्वपूर्ण लिङ्कहरू
  • गृह पृष्ठ
  • हाम्रो बारेमा
  • युनिकोड
  • विज्ञापन
  • ई-पेपर
  • सम्पर्क
Add