प्राइभेट प्राक्टिस रोक्नुपर्ने कारण के ? « janaaastha.com
५ असार २०७८, शनिबार

प्राइभेट प्राक्टिस रोक्नुपर्ने कारण के ?डा. देजकुमार गौतम


देशका कुना–कुना र छिमेकबाट समेत बिरामी उपचारका लागि आउने चितवनको बिपी कोइराला मेमोरियल क्यान्सर अस्पतालमा १६ वर्षदेखि कार्यरत छन्, डा. देजकुमार गौतम । नाक, कान, घाँटी विभागका विभागीय प्रमुख । यस विभागमा उनैले सर्जरी सेवा शुरु गरेका हुन् । सिनियर कन्सल्टेन्ट डा. देज यसअघि उपनिर्देशक पनि भए । ०७७ वैशाख २५ देखि कार्यकारी निर्देशकको जिम्मेवारी सम्हालिरहेका छन् । यस क्यान्सर अस्पताल, भरतपुरको १२औं कार्यकारी निर्देशक डा. देजसँग अजय गोर्खालीले गरेको कुराकानी :

० कोरोना कहरकै बेला तपाईं कार्यकारी निर्देशक हुनुभयो । कार्यकारी अधिकार सम्पन्न यस उच्च ओहोदा पाउनु खुशीको कुरा त भयो नै ! तर यत्रो ठूलो अस्पतालको यो महत्वपूर्ण जिम्मेवारी सम्हाल्न चानचुने त पक्कै छैन । कस्तो अनुभव भइरहेको छ ?

– मेरो लागि एक किसिमले कार्यकारी निर्देशक नयाँ पद हो र पनि गर्नुपर्ने कामबारे चाहिँ योभन्दा अगाडि म उपनिर्देशक भइसकेका कारण धेरै हदसम्म ज्ञात छ । त्यसले केही सजिलो त भएको छ । तर, सजिलोभन्दा पनि यो अप्ठ्यारो पद हो । सबैलाई समन्वय गर्दै अगाडि बढ्नलाई अलिकति च्यालेन्जिङ नै जस्तो लाग्या छ ।

० तपाईं कार्यकारी निर्देशक भएर आइसकेपछि अस्पतालको विकास–विस्तारमा के–के काम भए ?

– मैले अहिले ठ्याक्कै त्यो फेहरिस्त त राख्या छैन । भन्नुपर्दा हामीले ४/५ वटा महत्वपूर्ण काम गरेका छौं । पछिल्लो समय गरेका काम भन्ने हो भने हाम्रा सबै कर्मचारीको कोरोना बिमा गरेका छौं । यस अस्पताललाई एकेडेमिक इन्स्टिच्युट बनाउनका लागि फेलोसिप प्रोग्राम शुरु गर्ने विषयमा सञ्चालक समितिबाट निर्णय भएको छ । यहाँ डेन्टल सर्भिस सञ्चालन गर्ने भन्ने विषय अगाडि बढेको छ । यो भन्दा अघिल्लो कार्यकाल सिध्याएर जानुभएको म्यानेजमेन्टले गरेका प्रोसेस तथा कामलाई हामीले पूर्णता दिइरहेका छौं । म कार्यकारी निर्देशक भएर आइसकेपछि हाम्रो अस्पतालमा लेजर मेसिन, अत्याधुनिक माइक्रोस्कोप र इन्डोस्कोपीबाट छाती–पेटको भिडियो एक्स–रे गर्ने मेसिन ल्याउने निर्णय गरेर सम्झौता पनि गरिसकेका छौं । अर्काे कुरा, अस्पतालमा एउटा पनि गाडी थिएन, अर्थ मन्त्रालयले लिलामी गरेको एउटा गाडी अनुदानको रूपमा हामीलाई दिएको छ । अब केही दिनमा कोरोनाको पीसीआर ल्याब स्थापना गर्दै छौं ।

० यस अस्पतालको चुनौती र सम्भावना के–के छन् ?

– सम्भावना त सम्भावनै सम्भावना छन् । चुनौती भनेको अस्पताललाई सुचारु राख्नु निकै महत्वपूर्ण कुरा छ । अहिले यो कसैले नसोचेको कोरोनाको महामारी आएकोछ । राज्य नै कोरोनासँग लडिरहेका बेला क्यान्सर रोगसँग कसरी फाइट गर्ने, कसरी अगाडि बढ्ने भन्ने यो आफैंमा एउटा चुनौतीको कुरा छ । अर्काे एउटा चुनौती भनेको यो अस्पताललाई एकेडेमिक इन्स्टिच्युट बनाउनु छ । हामीले मात्र चाहेर हुँदैन । नेपाल सरकार तथा संसद्ज्यूहरू सबैको सहयोग रह्यो भने यो काम पूरा गर्न सकिन्छ ।

० प्रक्रिया अगाडि बढ्यो भने एकेडेमिक इन्स्टिच्युट बन्न कति समय लाग्ला ?

– लाग्ला एक वर्ष, डेढ–दुई वर्ष जति ।

० म यो–यो कामचाहिँ आफ्नो कार्यकालमा गर्नेछु भन्ने त्यस्तो के छ ?

– अहिले मेरो एक मात्र सोच भनेको यस अस्पताललाई एकेडेमिक इन्स्टिच्युटको रूपमा विकास गर्नु हो । दोस्रो कुरा भइरहेका सर्भिसलाई डेभलप गर्दै लाने । तेस्रो यहाँ नभएका सर्भिसलाई पनि सञ्चालनमा ल्याउने ।

० यहाँ नभएका सर्भिस भन्नाले ?

– जस्तो पेट सिटी स्क्यान मेसिन छैन । लेजर सर्जरीको सर्भिस थिएन । रेडियो न्युक्लियर मेडिसिनको सेवा राम्रोसँग सञ्चालन भइरहेको छैन । अहिले दिइरहेको प्याथोलोजीका सेवालाई योभन्दा अझै एड्भान्स गर्दै लाने । बोन म्यारो ट्रान्सप्लान्ट गराउने । यी सबै नयाँ–नयाँ सेवा हुन् । यिनीहरूलाई स्थापित गर्दै लाने प्लान छ ।

० कर्मचारीको वृत्ति विकासमा चाहिँ के गर्ने प्लान छ ?

– वृत्तिविकास आफैं अटोमेटिकल्ली हुँदै जाने प्रक्रिया हो । एउटा नियमित प्रक्रिया हुन्छ, त्यस हिसाबले अगाडि बढ्दै जान्छ । सेवासुविधा पनि आवश्यकताअनुसार दिनुपर्ने कुरा त अस्पतालले गरिहाल्छ, गरिरहेकै छ ।

० यहाँ आउने बिरामीलाई यहीँकै डाक्टर, कर्मचारीबाट आफ्नो वा आफू कार्यरत प्राइभेट अस्पतालमा बोलाउने प्रवृत्ति पहिले असाध्यै व्याप्त थियो । एकताका प्रहरी प्रशासनले नै हस्तक्षेप गर्नुपरेको थियो । अहिले के छ अवस्था ?

– अहिले कोरोना महामारीले गर्दा यहाँ आउने बिरामी नै कम छन् । सबैलाई हेर्न यहाँ भ्याइहालिन्छ भनेपछि अहिले त्यस्तो भएको मलाई लाग्दैन । हामीकहाँ कार्यरत डाक्टर कर्मचारीले तँ बाहिर आइज भन्ने कुरामा सायद एकाध घटनाबाहेक त्यस्तो छैन ।

० अहिले बिरामीले हप्तौं, महिनौं कुनुपर्ने अवस्था पनि छैन उसोभए ?

– हप्ता त अवश्य कुर्नुपर्छ तर महिनौं त कुर्नु पर्दैन । त्यो हेरेर हुन्छ । अहिले त्यस्तो महिनौं कुर्नुपर्ने अवस्था कुनै डिपार्टमेन्टमा छ जस्तो त लाग्दैन । हाम्रो रेडियोथेरापीमा अलिकति समस्या थियो । भर्खरै मेसिन हामीले बनाइसकेका छौं । सेकाइका नयाँ मेसिन पनि किन्ने प्रक्रिया छौं ।

० यस अस्पतालमा राजनीतिक हस्तक्षेप, विरोध र मतभेद निकै चल्छ भन्ने छ नि ! यसबारे के भन्नुहुन्छ ?

– हाम्रो देशको कुन ठाउँमा यस्तो छैन ? यो देश, काल, परिस्थितिअनुसार हुने कुरा हो । यसलाई त मैले अस्वाभाविक रूपमा लिएकै छैन । हिजोका दिनमा पनि थिए होला, आजका दिनमा पनि छन् । तर, मलाई कुनै पनि राजनीतिक पार्टीबाट कुनै किसिमको दबाबचाहिँ आएको छैन ।

० दुई सय बेडको भवन त बनिसक्यो । यहाँ आउने बिरामीको चापअनुसार आवश्यक डाक्टर–कर्मचारी तथा मेसिन–उपकरण पर्याप्त छन् त ? छैनन् भने के–के आवश्यक छ ?

– छैनन् तर यी सबै अहिले फेहरिस्त लाउन त गाह्रो छ । तर, हामीसँग विभिन्न मेसिन, अपरेशनका लागि लाग्ने सामान, कर्मचारी पनि अपुग नै छन् । हाम्रो चाहना के हो भने कुनै पनि बिरामी आएर उसको डायग्नोसिस तीन दिनभित्रमा होस्, ढिलो भयो भने साताभित्र । ट्रिटमेन्टचाहिँ उसको १५ दिन वा ढिलो भयो भने महिना दिनभित्र शुरु होस् । जेको हुन्छ, ट्रियटमेन्ट गर्ने –अपरेशन होस् अथवा रेडियो थेरापी अथवा केमो थेरापी । यो हाम्रो चाहना हो । यो लक्ष्य लिएर हामीले काम गर्दै गइरहेका छौं । अहिले यो कोरोनाको महामारीले गर्दाखेरि हामी कति यसमा सक्षम हुन सक्छौं, हेर्दै छौं ।

० प्राइभेट प्राक्टिस रोक्नेतर्फ के छ विचार ?

– प्राइभेट प्राक्टिस रोक्नुपर्ने कारण के ? प्राइभेट प्राक्टिसको हामी किन दुश्मन ? हामीलाई किन मन पर्दैन प्राइभेट प्राक्टिस ? प्राइभेट प्राक्टिस रोक्दा के फाइदा हुन्छ, गर्दाखेर के हानि हुन्छ ? सबैभन्दा पहिले त्यसको मूल्यांकन हुनुप¥यो । ठूलो कुरा हाम्रो यहाँका म्यानपावरलाई टिकाउन सक्ने, नसक्ने भन्ने कुरा हो । हामीकहाँ इएचएस सेवा पनि शुरु भएको छ, त्यसबाट पनि केही होला । मान्छेलाई जब यथेष्ट काम दिइन्छ, जब अस्पतालकै काममा ऊ बिजी हुन्छ भने सायद कोही पनि बाहिर जाँदैन होला । हिजोको दिनमा म प्राइभेट प्राक्टिस पनि गर्थें डाइरेक्टर नहुँदा । डाइरेक्टर भइसकेपछि अहिले मलाई यति धेरै यहीँ कामको लोड छ कि म चाहेर पनि बाहिर जान सक्दिनँ । नेपाल सरकारले निर्णय गरे पनि, नगरे पनि मेरो त प्राइभेट प्राक्टिस आफैं बन्द छ । मान्छेको जब जिम्मेवारी तथा व्यस्तता रहन्छ, तब आफैं छोड्दै जान्छ । तर, यदि प्राइभेट प्राक्टिस गर्नेको नाममा सरकारी अस्पतालमा काम गर्दागर्दै सरकारी अस्पताललाई एउटा मिटिङ प्वाइन्ट बनाउँछ, आफ्नो कार्य क्षेत्रचाहिँ प्राइभेट हस्पिटललाई गराउँछ र यस अस्पताललाई चाहिँ मिटिङ प्वाइन्ट भनेर मान्छेलाई बोलाउने केन्द्रको रूपमा प्रयोग गरिन्छ भने ती मान्छे घातक हुन् । उनीहरूलाई कारबाही गर्नुपर्छ । तर जो मान्छे अस्पताल टाइममा राम्रोसँग काम गर्छ, बिहान नौ बजेदेखि साढे चार बजेसम्म खटेर, डटेर काम गर्छ र अस्पताल समयभन्दा बाहेक आफ्नो फुर्सदको टाइममा बाहिर गएर पनि बिरामीलाई सेवा नै दिन्छु कसैले भन्छ, गर्छ भने त्यसलाई डिस्करेज गर्न के जरुरी छ र ?

० क्यान्सरका बिरामी त्यसै पीडित । औषधोपचारमै खर्च गर्न गाह्रो हुने अवस्थामा यहाँ उपचार गर्न टाढा–टाढाबाट आउने बिरामीलाई बाहिर होटलमा बस्नु–खानुपर्ने बाध्यता छ नि ! यहाँ रहेको बिरामी कुरुवा घरको अझै विकास–विस्तार गर्ने विषयमा केही सोच छैन ?

– मेरो धेरै ठूलो सोच छ यसबारे । समाजसेवा गर्ने मान्छेलाई बोलाइरा’छु । किनभने सकेसम्म बिल्डिङ धेरै बनेर सेवा बढाउन पाए, क्यान्सरको उपचार गर्न आउने सबै मान्छेलाई यहीँ व्यवस्था हुन सके धेरै राम्रो हुनेछ ।

० अन्त्यमा केही भन्नु छ ?

– अहिले अब सबैतिर कोरोना महामारी छ । हामी स्वास्थ्य क्षेत्रमा रहेर काम गरिरहेका छौं । तपाईं सञ्चारकर्मीले काम गर्ने, काम गर्न खोज्ने कर्मचारीको मनोबल गिर्नेभन्दा मनोबल बढाउने काम गरिदिनुस् । त्यस्तै खालका न्युज प्रसारण गरिदिनुस् । जसले गर्दा हिजो र आजका दिनमा भन्दा भोलिका दिनमा अझ जागरुक भएर, जुझारु भएर काम गर्न सकियोस् । अर्को कुरा यो कोरोनाको महामारीमा सबैले सामाजिक दूरी कायम गरौं । मास्क लगाऔं, हात धोऔं । आफू पनि बचौं, अरूलाई पनि बचाऔं ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

“जीरो ईरोर (डिफेक्ट्) सिण्ड्रोम” बाट ग्रसित नेपाली सेना
दलाए दलाए, अन्तिममा ढलाए
बाढी, पहिरोमा हालसम्म १५ को मृत्यु, १६ घाइते, २५ बेपत्ता
निर्वाचन आयोगमा नेताहरुको लर्को
Add

Scroll Up