हाकिमले सिपाहीको गोजीमा हात हाल्दा « Jana Aastha News Online
Logo
१३ असार २०७९, सोमबार
|  Mon Jun 27 2022
Logo
१३ असार २०७९, सोमबार
|  Mon Jun 27 2022

हाकिमले सिपाहीको गोजीमा हात हाल्दा

प्रकाशित मिति :  ८ असार २०७९, बुधबार १९:००


‘चोरका हजार दाउ’ भनेजस्तै विदेश गएर रगत–पसिना बगाउनुको साँटो स्वदेशकै सेवामा रमाउने आकर्षणसहित नौ महिने कडा तालिम लिएका गरिबको खल्ती रित्याउने हाकिममाथि छानबिन शुरु भएको छ ।

यसनिम्ति सशस्त्र प्रहरी हेडक्वार्टरले प्रशासन शाखामा कार्यरत कामु एसएसपी नरेन्द्र सेन र कानुन शाखाका डिएसपी भुवन भण्डारीको नेतृत्वमा एउटा टोली नेपालगञ्जको नौबस्ता तालिम शिक्षालयमा पठाएको छ ।

स्रोतका अनुसार सो तालिम केन्द्रका २ सय ५७ जवानसँग पाहुना खर्च भन्दै जनही ६ देखि ७ हजारसम्म खर्च बटुलिएको उजुरी परेको थियो । सामान्यतया यस्तो समारोहमा दुई हजारदेखि २५ सय रुपैयाँँसम्म सहभागी हुन आएका प्रत्येक रिक्रुटका आफन्तको स्वागत र सत्कार (खाना) मा खर्च हुन्छ ।

तर, नौबस्ताका अधिकृतहरूले भने आवश्यकताभन्दा निकै बढी रकम असुलेको उजुरी परेको थियो । उजुरीलाई आधार मान्दा जवानहरूबाट हाकिमले १५ लाख ४२ हजार रुपैयाँ उठाएको देखिन्छ । र, बर्दघाट तालिम केन्द्रमा पनि यस्तै तवरले जवानहरूबाट पास आउट खर्च उठाएको गुनासो सुनिएको छ ।

बर्दघाटबाट एक सय ५५ जना पास आउट भएका छन् । एउटै तालिम केन्द्रबाट पास आउटको बेला लाखौं असुल्ने गरेको देखिन्छ । जबकि इन्स्पेक्टरको पास आउट तालिममा समेत यति धेरै खर्च हुने गरेको पाइँदैन । यसैगरी, देशभरमा सोमबार पास आउट हुनेको संख्या २ हजार रहेको छ ।

यी सबैबाट यही दरले एक करोड २० लाख रुपैयाँ उठ्ने देखिन्छ । यी ठाउँमा सशस्त्र प्रहरी आधारभूत तालिम सञ्चालन हुँदै आएको छ । जहाँ दाउरा, राशनपानी र अन्य बन्दोबस्तीका सामग्री खरिद बिक्रीमा पनि गडबड भएको उजुरी परेको स्रोतले बताएको छ ।

नौबस्ता तालिम केन्द्रका प्रमुखको रूपमा एक नम्बरका एसएसपी कृष्णराज पाठक छन् । उनी एक नम्बरकैं डिआईजी हुने लाइनमा समेत छन् । गत वर्ष कोभिड १९ को बेला सिपाहीबाट कुनै खर्च नउठाइकन पनि पासआउट गरेको उदाहरण छ । तर, पुनः शुरु गरिएपछि घोटाला पनि दह्रैसँग गर्न खोजिएजस्तो देखिएको छ ।

स्रोतका अनुसार नौबस्ता बाँके र बर्दघाट नवलपरासीको तालिम केन्द्रमा बिहीवार आउट छोड्ने, शुक्रवार तालिम नगराउने, शनिबार बिदा मनाउने र आइतबार मात्रै हाजिर गराउने चलन छ । बाहिर छुट्टी छोडेवापत बचत हुने खाना खर्चको रकमसमेत हाकिमहरूले ‘भागशान्ति जय नेपाल’ गरेको दाबी स्रोतको छ । बर्दघाटमा एसएसपी पुरुषोत्तम थापा कार्यरत छन् ।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !